Protestocular idam cezasına çarptırılacak

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de pazar günü başlayan olaylarda dün yine kan döküldü. Ölümlere sebep olanların asılacağını belirten yetkililer ise "Durum kontrol altında" diyor

Olayların durulmadığı bölgede önceki gece Han Çinlileri'nin yaşadığı mahalleleri ayırmak için polisin kordon altına aldığı yerin yakınlarında toplanan Uygurlar, Han Çinlilerini protesto etti. Taş ve çivili sopalar taşıyan göstericilerden biri, gösterilerin sebebini "300 Han, güvenliği geçerek ev ve lokantalarımıza saldırdı. Yaşlıları bile dövdüler" diye anlattı. Kentte dün de çatışmalar gözlendi. Han Çinlilerinin yolda yakaladıkları kişilere "Uygurlara ölüm" diye bağırarak sopa ve baltalarla saldırdıkları ve ölesiye dövdükleri bildirildi. Öte yandan, orduya ait binlerce asker ve çok sayıda zırhlı araç dün Urumçi sokaklarında adeta gövde gösterisi yaptı.

*İŞTE VAHŞETİN FOTOĞRAFLARI!

SUÇLULAR İDAM EDİLECEK
Urumçi Valisi Jerla Isamudin ise "Hükümet ve partimizin doğru liderliğiyle durum tümüyle kontrol altına alındı" dedi. Çin Komünist Partisi Urumçi Komitesi Sekreteri Li Ci ölümlerin sorumlularının idama mahkûm edilmesine çalışacağını açıkladı.

*ÇİN ORDUSUNDAN GÖVDE GÖSTERİSİ! - GALERİ

Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa da ölü sayısının görgü tanıklarının ifadelerine göre 800'e yaklaştığını kaydetti. İsa Urumçi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 4 kızın kafaları kesilerek öldürüldüğünü ve şehirdeki traktör fabrikasında da 150 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Wall Street Journal'a konuşan Kongre'nin lideri Rabia Kader, pazar gecesi Urumçi'de polis ateşi ya da dayağı yüzünden 400 Uygur'un öldüğünü savundu. Resmi Çin kaynakları, olaylarda 156 kişinin öldüğünü bildirmişti. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ise olaylar sebebiyle G-8 Zirvesi'ne katılmayarak ülkesine geri döndü.

*ÇATIŞMALARDAN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ!

RUSYA: SİNCAN İÇ İŞİNİZ

Rusya, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki şiddet olaylarının Çin'in iç işleriyle ilgili olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bölgenin Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

HOLLANDA POLİSİNE KINAMA
Hollanda Uygur Vakfı, olayları kınamak amacıyla Lahey'deki Çin Büyükelçiliği önünde düzenlenen eyleme sert müdahaleyi "İnsanlık dışı" olarak niteledi. Olayda polis protestoculara coplarla saldırmış ve 160 Uygur'u otobüslere doldurarak gözaltına almıştı.

UYGURLAR KASTEN KORUNMADI
Dünya Uygur Kongresi 26 Haziran'da bir fabrikada Uygur Türklerinin Çinliler tarafından linç edildiği görüntülerini yayınladı. Görüntülerde Han Çinlileri, Uygur Türklerini sopalarla dövüyor. Kongre, Uygurların Han Çinlilerinden bilerek korunmadığını açıkladı.


BİZE ULAŞIN