'Uygurların Annesi'ne Türkiye'den vize

Dün NTV kanalının yayınına katılarak Türkiye'den vize alamadığını açıklayan 'Uygurların Annesi' olarak bilinen Rabia Kadir'e bugün Başbakan'dan yanıt geldi.

Konuyla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan da öğle saatlerinde yaptığı açıklamasında "Rabia Kadir başvurursa vize veririz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylara ilişkin, ''Bildiğiniz gibi Çin Devlet Başkanı G-8'de olacaktı, katılmadı. Fakat G-8'deki ülkelerle, başta ABD olmak üzere, bu da bizim için önemli fırsat, orada kendileriyle bu konuyu ayrıca görüşeceğim. Böyle bir vahşete seyirci kalmamız hele hele Türkiye olarak söz konusu olamaz. Bunun için bütün girişimlerimizi Cumhurbaşkanlığından Başbakana kadar hep birlikte sürdürüyoruz, sürdüreceğiz'' dedi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, NTV yayınında gözyaşları içerisinde gelişmeleri değerlendirdi.Tümtürk, Rabia Kadir'i telefonla arayarak vize müjdesini verdiğini belirterek, "Rabia Hanım Türkiye'ye teşekkür etti, sadece sayın Başbakan'a şükranlarımı sunmak istiyorum. Ağlayarak telefonu kapattı" dedi.

Seyit Tümtürk, Başbakan Erdoğan'dan yaşanan krizle ilgili arabulucuk yapmasını da istedi.

BİZE ULAŞIN