"Domuzları virüsten korumak gerek"

Domuz gribi virüsü A/H1N1'in domuzlar arasında kolayca yayıldığı, bu nedenle gribe yakalanan insanların bu hayvanlara virüsü bulaştırmasının engellenmesi gerektiği bildirildi.

Almanya'daki Friedrich Loeffler Enstitüsünden virüs uzmanları 5 domuza A/H1N1 bulaştırdı ve bu hayvanları hasta olmayan 3 domuzun yanına koydu. 4 günde tüm domuzların virüsten etkilendiği ve grip belirtileri gösterdiği görüldü. 5 domuzun yanındaki 5 tavuksa hasta olmadı. Bu da, uzmanlara virüsün kanatlılara bulaşmadığını ya da kolayca bulaşmadığını düşündürdü.

"Journal of General Virology" dergisinde yayımlanan araştırmada, domuzların virüsü hızlı ve kolay kapmalarının A/H1N1'in domuz ahırında çalışan kişiler yoluyla burada salgın hale gelme riskini artırdığına dikkat çekildi.

Uzmanlar, domuz gribine yakalandığından şüphelenilen kişilerin domuzlara yaklaşmalarına izin verilmemesi önerisinde bulunarak, "bumerang" etkisinin engellenmesi gerektiğini vurguladılar.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Thomas Vahlenkamp, bugüne dek domuzların A/H1N1 virüsünün yayılmasına yol açtığına ilişkin hiçbir gösterge olmadığını belirtti, ancak insanlarda grip vakalarının artmasının bu kişilerin domuzlara virüsü bulaştırma ihtimalini yükseltebileceğine dikkati çekti.

Domuzlar, hem insan, hem kanatlı, hem de domuzlardaki grip virüslerini aynı anda barındırabiliyor. Bu da, sonunda insanlar için çok tehlikeli olabilecek genetik karışım riskini artırıyor.

BİZE ULAŞIN