G-8 Zirvesi sona erdi

G-8 toplantısı, liderlerin aile fotoğrafı çektirmelerinin ardından İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin düzenlediği bir basın toplantısıyla sona erdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı son oturumda, G-8 ülkeleri gıda güvenliği konusunda yoksul ülkelere önümüzdeki üç yıllık dönemde yapacakları yardım miktarını 20 milyar dolara yükselttiler.
Berlusconi, kapanışta düzenlediği basın toplantısında, ''Biz 15 milyar dolarlık bir yardım fonu oluşturulmasını kararlaştırmıştık ama Afrika ülekelerinden gelen öneriler üzerine bu rakamı 20 milyar dolara çıkardık'' dedi.

*G-8 ZİRVESİ'NDE YAŞANAN İLGİNÇ ANLAR! - GALERİ

Silvio Berlusconi, üç günlük toplantının son iki gününü G-8'lerin yanı sıra G-5'ler, Mısır, Türkiye, Cezayir, Angola, Etiyopya, Libya, Nijerya, Senegal, Güney Afrika, Afrika Birliği Komisyonu, ayrıca BM, IMF, ILO ve AGİT gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerine de açmanın son derece yararlı olduğunu belirterek, ''Zirvede olumlu sonuçlar elde ettik. Dünyaya güven ve umut mesajı vermeyi başardık. Ekonomik krizin en ağır dönemi geride kaldı'' diye konuştu.

Berlusconi, küresel ısınmayla mücadele konusunda Çin ve Hindistan'ın belirli konularda G-8'lerle aynı yaklaşımı benimsemelerinin dahi önemli bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
Başta petrol olmak üzere, demir, soya, buğday ve pirinç fiyatlarının dünya genelinde spekülasyona maruz kalmasından rahatsız olan G-8'lerin, uluslararası kurumları bu tür olumsuzlukları önlemek için harekete geçmeye çağırdığına da dikkati çekti.

İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI
Berlusconi, sonuç bildirgesinde İran'ın nükleer programının da sert bir üslupla eleştirildiğini belirterek, ''İran'a karşı şu an için herhangi bir yaptırıma gerek duymadık ama diyalog ve diplomasiye ayırdığımız zamanın çok uzun süreceği de zannedilmemelidir. İran'ın nükleer silah kullanmasına müsaade edilemez'' diye konuştu.

İtalya Başbakanı Berlusconi, bir soru üzerine, kendisi ile kimi yayın organları arasında uzun süredir devam eden polemiğe de değindi. Berlusconi, kastedilen gerilimin kendinden kaynaklanmadığını savunarak, ''Her şey normale dönmüş durumda. Ben hiç medyaya saldırmadım. Ama basının beni hedef seçtiği anlar oldu. Ben de onlara karşılık vermekle yetindim'' dedi.

BİZE ULAŞIN