G-8'de "Roket" kavgası

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD'ye, Avrupa'da kurmayı planladığı füze kalkanı meselesinde Rusya'yla anlaşmaya varamaması halinde, Moskova'nın Polonya yakınlarına füze konuşlandıracağı uyarısında bulundu.

Medvedev, İtalya'nın L'Aquila kentinde yapılan G-8 zirvesinde düzenlediği basın toplantısında, "Meseleleri halletmeyi başaramazsak, olacakları biliyorsunuz. Ulusa seslenişimde söylediğim sözler hala geçerli" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, yıl başında, Avrupa'da ABD'nin füze kalkanı konuşlandırması durumunda Kaliningrad'da kısa menzilli Rus füzeleri konuşlandırılmasına hazır olunması talimatı vermişti.

Reuters ajansı, Medvedev'in, ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova ziyareti sırasındaki olumlu sözlerinin tamamen aksine, İtalya'daki basın toplantısında silahların kontrolüne ilişkin daha önceki sert söylemlerine döndüğü yorumunu yaptı.

İki lider, Moskova'daki görüşmelerinde nükleer silahların azaltılması ve bu konuda bir anlaşma için yıl sonuna kadar süre konusunda mutabık kalmıştı.
BİZE ULAŞIN