'Ömrü uzatan' ilaç umut verdi

Nakillerden sonra doku reddi ihtimalini azaltmak için kullanılan ilaçta bulunan sirolimus maddesi, farelerin ömrünü uzattı.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, yaşla ilgili hastalıkların tedavisi için, yan etkisi olmayan ilaçların üretilebileceği umudunu yeşertti. Araştırmacılar David Harrison ve Randy Strong, söz konusu ilacın verildiği 20 aylık (insanda 60 yaşına eşdeğer) farelerin yaşam süresiyle, normal farelerinkini karşılaştırdı. İlaç verilen farelerin yaşam süresi yüzde 9, dişilerinki yüzde 13 arttı.

İlaç, farelerin ulaşabileceği maksimum yaşı da geride bırakmasını sağladı. Ancak ilacın ölümü geciktirse de ölüm nedeninin değişmediği görüldü. Bununla birlikte araştırmacılar ilacın kansere yakalanmayı geciktirebileceğini veya yaşlanmayı yavaşlatabileceğini, ya da her ikisini aynı anda yapabileceğini kaydetti. Omurgasızlarda yaşlanma süreciyle ilgili "TOR" proteininin işlevini yavaşlattığı bilinen ilacın memelilerin ömrünü uzatabildiği böylece ortaya çıktı. Uzmanlar ilacın doktora danışmadan "genç kalmak için" kullanılmaması gerektiğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN