Zirve bahane gösteriş şahane

Yüzlerce kişinin öldüğü deprem bölgesinde İtalya Başbakanı gövde gösterisi yapmaya kalkınca halk da tepki gösterdi. Verilen hediyeler ve lüks zirve mönüsü eleştirildi

İtalya'nın L'Aquila kentinde düzenlenen sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G-8 grubunun İtalya'daki liderler zirvesi tüm dünyanın manşetlerinde... Açlık, artan gıda fiyatları ve yoksulluğun ana gündem maddesi olduğu, üstelik 308 kişinin hayatını kaybettiği deprem bölgesinde yapılan zirvenin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin gösteriş şovuna dönmesi büyük tepki çekti. Misafirlerini ipek yataklarda ağırlayan Berlusconi'nin 6 Nisan'da meydana gelen ve 50 bin kişiyi evlerinden eden deprem için hâlâ bir şey yapmamış olması bir de üstüne üstlük deprem bölgesinde dünya liderlerini ve First Lady'leri şatafatlı bir şekilde ağırlaması tepki çekti.

YUHALANDILAR

Bölgede çadırlarda kalan hâlâ devletin kendilerine verdiği sözleri tutmadığından şikâyet eden halkın tepkisi, kendini First Lady'lerin turu sırasında kendini iyice gösterdi. Çoğunluğu kadınlardan oluşan bir grup First Lady'leri yuhaladı. Sinirli halkı polis zorla bölgeden uzaklaştırmak zorunda kaldı. Çalışma kahvaltısını İtalya Milli Takımı'nın aşçısı Claudio Silvestri hazırlarken, First Lady'lerin başkent Roma'da ziyaretleri en çok dikkat çeken şey oldu. Roma belediye başkanının eşi tüm First Lady'lere elle yapılmış bin yedi yüz euro değerinde çanta hediye etti. Liderlere ise Brad Pitt ve George Clooney'nin tercih ettiği 500 sterlinlik Belstaff marka parka hediye edildi.

IMF BAŞKANI İLE 15 DAKİKA

Başbakan Tayyip Erdoğan dün G8'in AB ülkeleri ile zirve çalışmalarını gözden geçirmek amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Erdoğan ile bir araya gelen AB komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso, başbakana Nabucco projesinden dolayı teşekkür etti. Barroso'nun "Türkiye'nin önderliğinde imzalanacak enerji güvenliği önemli" dediği öğrenildi. Erdoğan da Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefini tekrar etti. Toplantıda 4 AB ülkesi, dönem başkanı İsveç, MEF ev sahibi Danimarka, Türkiye ile birlikte İspanya, Hollanda ve AB komisyonu başkanı yer aldı. Erdoğan'ın , IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'la da 15 dakikalık bir görüşme yaptığı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN