Obama ilk kez Afrika'da

ABD Başkanı Barack Obama, temaslarda bulunmak üzere Gana'nın başkenti Akra'ya geldi.

Başkanlık görevini üstlenmesinden bu yana ilk kez bir Afrika ülkesini ziyaret eden Obama, burada Devlet Başkanı John Atta Mills ve ülkenin diğer üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi.

Obama'nın, parlamentoda milletvekillerine hitaben bir konuşma yapması ve bir zamanlar ABD'ye köle taşınmasında güzergah olarak kullanılan ülkede kısa bir gezinti yapması bekleniyor.

*OBAMA'NIN GANA'YA ZİYARETİNDEN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

"GANA, AFRİKA ÜLKELERİNE MODEL ÜLKE"
ABD Başkanı Barack Obama, temaslarda bulunmak üzere geldiği Gana'nın başkenti Akra'da, "Gana'nın demokrasisinde ve ekonomisinde Afrika kıtasında model ülke olduğunu" söyledi.

Obama, Akra'da Gana Devlet Başkanı John Atta Mills ve ülkenin diğer üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi.

Gana Devlet Başkanı Mills'le görüşmesinde Obama, "Gana, Afrika kıtasında demokrasinin, istikrarın, ekonomik modelin en iyi örneğidir. Afrika ülkeleri Gana'yı örnek almalılar" diye konuştu.

Geçen yıl Aralık'ta sorunsuz işleyen, özgür bir seçim sistemiyle Devlet Başkanı olan Mills, Obama'ya, "İşaret ettiklerinizin değerini biliyoruz, yolumuzu sürdüreceğiz" dedi.

Konuşma yapacağı Gana Parlamentosu'nu ziyaretinden önce Obama, transatlantik köle ticaretinin Afrika'da demir alma noktası olan Kıyı Burnu Kalesi'ni ziyaret edecek.

233 yıllık ABD tarihinin ilk zenci Başkanı Obama, 20 ocakta göreve gelmesinden sonra ilk Afrika ülkesi ziyaretini, 200-300 yıl önce ABD'ye köle taşınmasında güzergah olarak kullanılan Gana'ya yapıyor.
Eski fakir savaş ülkesi Gana, bugün global ekonomik krizden uzak durabilen, altın ve kakao ülkesi.

BİZE ULAŞIN