Haber turu

Rusya'da Putin'li South Park'a sansür
RUSYA'DA yayın yapan 2X2 isimli TV kanalı Rusya Başbakanı Viladimir Putin'i aç gözlü ve umutsuz bir lider olarak gösteren "South Park" isimli Amerikan animasyon komedi dizisine sansür uyguladı. Dizinin ABD'de 2005'te yayınlanan bölümünde de Putin karakteri yer almıştı. Ancak geçen salı günü 2X2 kanalında aynı sahneler yok oldu. Kanalın sözcüsü Andrei Andreyev kendi satın aldıkları bölümde Putin'in olmadığını söylerken, televizyonları denetleme kurumu sansürü reddetti.

'Minsk bildirisi memnuniyet verici'
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, AGİT Minsk Grubu'nun Eşbaşkanları olarak ABD, Fransa ve Rusya devlet başkanlarının Yukarı Karabağ ihtilafı konusunda yayımladıkları bildirinin, bu ülkelerin eşbaşkan sıfatıyla üstlenmiş oldukları sorumluluğun göstergesi görüldüğünü açıkladı. Bildirinin ABD, Fransa ve Rusya tarafından, 2007'de Ermenistan ve Azerbaycan'a sunduğu "Yukarı Karabağ Sorununun Çözümüne İlişkin Temel İlkeler" e atıfta bulunması da olumlu bulundu.

Paris, Hizbullah ile resmen görüştü
FRANSA Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner önceki gün Lübnan'da Hizbullah milletvekili Navaf Musavi ile görüştü. Görüşmede, Lübnan'da yeni hükümet kurma çabalarının ele alındığı bildirildi. Kouchner, "Hizbullah, son seçimlere katılan partilerden biridir'' diyerek görüşmeyi savundu. Musavi ise görüşmede Kouchner'e, İsrail'in Lübnan semalarında hemen her gün yaptığı askeri uçuşlar konusunda bilgi verdiğini ve Lübnan'daki İsrail ajanları şebekesinden sözettiğini söyledi.

NY Orkestrası bu kez Küba yolunda
NEW York Filarmoni Orkestrası Ekim ayında Küba'ya bir konser ziyareti düzenliyor. Alan Gilbert yönetimindeki orkestranın bizzat Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından davet edildiği söylenirken Cuma günü orkestranın eski müzik yönetmeni Zubin Mehta, ayrıntıları görüşmek üzere Havana'ya gitti. New York Filanmoni Orkestrası geçtiğimiz yıl da Kuzey Kore'de konserler vererek bu ülkede konser veren ilk batılı orkestra olma özelliğini kazanmıştı.

BİZE ULAŞIN