Domuz gribi başbakanlıkta

Başbakan Brown'in iklim değişikliği danışmanı, hastalığı bulaştırır korkusuyla heyetten çıkartılmış.

Britanya'da hızla yayılmayı sürdüren domuz gribinin etkisinin başbakanlık konutu ve ofisinin bulunduğu Downing Sokağı 10 numaradaki binaya da bir danışmanın hastalığa yakalanmasıyla ulaştığı bildirildi.

The Guardian gazetesi, Başbakan Gordon Brown'ın iklim değişikliği danışmanı Michael Jacobs'ın hastalığa yakalandığını, bu nedenle de geçen hafta İtalya'da yapılan G8 zirvesi heyetinden çıkartıldığını yazdı.

Haberde, Jacobs'ın G8 zirvesine giden Britanya heyeti listesinden çıkartılmasında, hastalığı, aralarında ABD Başkanı Barack Obama'nın da bulunduğu dünya liderlerine bulaştırması korkusunun etkili olduğu kaydedildi.

Jacobs'ın, virüsü, iklim değişikliğiyle ilgili bir toplantıya katılmak üzere gittiği Meksika'da kaptığının
tahmin edildiği bildirildi.

Jacobs'ın aslında G8'in hemen öncesinde sonuç bildirgesinin hazırlanması amacıyla Roma'da yapılan toplantıya, doktorunun bir sakınca görmemesi ve artık virüsün etkisinde olmadığını söylemesi nedeniyle katıldığı, ancak G8'in L'Aquila'da yapılan zirvesi öncesinde Başbakan Gordon Brown'ın müdahalesiyle heyet dışında kaldığı kaydedildi.

Brown'ın bu kararı "risk almamak" için verdiği ifade ediliyor. Brown'ın danışmanı Jacobs'a, "G8 liderlerinin domuz gribi virüsü kapması ve bundan Britanya delegasyonunun sorumlu tutulması halinde bir diplomatik felaket olacağını" söylediği ve İngiltere'de kalmasını rica ettiği belirtiliyor.
Haberde, Jacobs'ın G8 zirvesindeki gelişmeleri telefonla izlediği de kaydedildi.

İngiltere'nin en iyi iklim değişikliği uzmanlarından biri olarak kabul edilen Michael Jacobs'ın zirveye katılamamış olması büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

BİZE ULAŞIN