Sabır küpünü 16 saniyede çözdü

Zeka küpü olarak da bilinen sabır küpünü, en hızlı çözebilmek için Ruslar binlerce algoritma ezberliyor.

Rusya'da salgın hale gelen sabır küpünü en hızlı çözmek için gençler birbirleri ile yarışıyor. Rusya'da zeka sporunun bir kulübü bile var.

Zeka küpünü hızlı çözme yarışması olan 'Speedcubing' meşhur spor dallarından biri haline geldi. Rusya Speedcubing Şampiyonu Anton Rostovikov ortalama olarak zeka küpünü 16 saniyede çözüyor.

Rostovikov formda kalabilmek için her boş dakikasında zeka küpünü çözerek değerlendiriyor. İki yıldan beri günde en az iki saat zeka küpünü çözmeye ayıran Rostovikov, ilk zamanlarda parmaklarında nasırların bile oluştuğunu ucuz küplerin ise çok hızlı şekilde dağıldıklarını ifade etti.

Rostovikov, "Herkes gibi başladım zeka küpüne. 1 dolarlık küpleri alarak çözmeye çalışıyordum.

Profesyonel küp almaya akıl edene kadar yediye yakın küpü kırdım. İki yıl önce ben başladığım zaman küpü çözen neredeyse kimse yoktu." diye konuştu. Speedcubing sporcuları zeka küpünü çözmeye çalışırken büyük efor sarfettiklerini, ve kimsenin oluşan gerilimi tahmin bile edemeyeceğini savunuyor.

Bulmacayı ortalama olarak 50 adımda çözen sporcular saniyede yaklaşık 10 hareket yapıyor.

Küpü çözmeye çalışan yarışmacının inanılmaz zaman darlığı içinde bulunduğunu anlatan Rusya Zeka Küpü Kulübü kurucusu Leonid Timoşin da, her adımda sporcunun bulunduğu pozisyonu hatırlamalı ve sonraki adımda algoritmayı düşünmesi gerektiğini anlattı. Timoşin "Küpleri öyle hızlı hareket ettiriyoruz ki, neredeyse küpün köşeleri görülmüyor, bu yüzden bütün önceki adımları aklında tutmalısın, ve sonra atacağın adımları ise düşünmelisin." şeklinde tecrübesini paylaştı.

Rusya'nın ilk Speedcubing yarışması geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşti. Dünya genelinde Zeka Küpünü çözme rekoru 10 saniye. Rusya'da gerçekleşen yarışmalarında ise ortalama çözme hızı 16 saniye. Rus sporcular Rusya'nın ABD'den 8 yıl gerisinden takip ettiğini belirtiyor. Rusya'nın kendi rekorlarına ulaşması için Rus sporcular Zeka Küpü'nü 5 yaşından başlayarak çözmeye başlamak gerektiğine inanıyor.

Türkiye'de piyasaya sunulduğu adıyla Sabır Küpü, Zeka Küpü ya da özgün adıyla Rubik Küpü (Rubik's Cube), 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Erno Rubik tarafından icat edilen mekanik bir bulmaca.
Mucidi tarafından ilk olarak "Sihirli Küp" adı verilen bulmacaya 1980 yılında "Rubik's Cube" adı verildi ve aynı yılın Mayıs ayında tüm dünyaya dağıtıma başlandı. 300 milyon adetle dünya üzerinde en çok satılan oyuncak olduğu söyleniyor.

Zeka Küpü'nün 3×3×3'lük modelinde her yüzünde 9 kare olmak üzere, toplam 54 kare, hacmi de 26 birim küptür. Yüzeyindeki kareler genel olarak altı farklı renk ile etiketlendirilmiş. Bulmaca çözüldüğünde küpün her yüzü tek renge dönüşüyor.

BİZE ULAŞIN