Somali'de kaçırılan Fransızların asker olduğu bildirildi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bugün kaçırılan 2 Fransız vatandaşının gazeteci değil, asker olduğu bildirildi.

Somalili üst düzey bir devlet görevlisi, Sahafi Otelini basan silahlı kişilerce kaçırılan 2 Fransızın, hükümete bağlı güvenlik güçlerini eğitmek için Somali'de bulunan askerler olduğunu belirtti. Batılı bir güvenlik görevlisi de bu iki kişinin asker olduklarını doğruladı.

Sahafi Otelinde görev yapan bir yetkili, otele giren birkaç silahlı kişinin 2 Fransızı kaçırdığını ve bu kişilerin kendisine gazeteci olduklarını söylediğini belirtmişti.

FRANSA: "SOMALİ'DE KAÇIRILANLAR GÜVENLİK DANIŞMANI"
Fransa Dışişleri Bakanlığı, Somali'nin başkenti Mogadişu'da kaçırılan 2 Fransız vatandaşının, Somali hükümetine güvenlik danışmanlığı yaptığını bildirdi.Açıklamada, kaçırılanların "resmi görevli" olduğu belirtilerek, "Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif'in geçici federal hükümetine güvenlik konularında yardım ediyorlardı" denildi.

Mogadişu'da bulunan Sahafi Otelini basan silahlı kişiler, 2 Fransızı kaçırmıştı. Otelde görevli bir yetkili, Fransızların kendisine gazeteci olduklarını söylediğini belirtmiş, ancak Somalili üst düzey bir devlet görevlisi, bu kişilerin hükümet askerlerini eğitmek için Somali'de bulunduklarını bildirmişti. Batılı bir güvenlik görevlisi de bu kişilerin ordu için çalıştığını söylemişti.
BİZE ULAŞIN