10 kadın kırbaç cezasına çarptırıldı

Sudan'ın başkenti Hartum'da dar pantolon giydikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 13 kadından 10'u kırbaç cezasına çarptırıldı.

Hartum'da Sudan ahlak zabıtalarının kafe ve lokantalarda yaptıkları denetlemeler sonucunda kurallara uygun giyinmedikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 13 kadından 10'u, nöbetçi mahkeme tarafından 10 kırbaç ve 250 Cine para cezasına çarptrıldı.

Aralarında lokantada arkadaşlarıyla yemek yerken gözaltına alınan gazeteci Lubna Ahmed El Hüseyin ise, suçlamaları kabul etmediğini ve kırbaç cezası almadığını söyledi.

El Hüseyin, "Arkadaşlarımla herkese açık olan bir lokantada yemek yiyorduk. Sonra anlamadığımız bir şekilde 20-30 kişilik bir zabıta ekibi, lokantada bazı bayanları almaya başladı. Beni götürmeye geldiklerinde kendilerine gazeteci olduğumu ve Birleşmiş Milletler'de görev yaptığımı belirttim. Ancak buna rağmen beni zorla karakola götürdüler. Tutuklananların çoğu daha 16-17 yaşlarında gençlerdi. Bazı kızlar korkularından dolayı fenalık geçirdi. Bugün de polis karakoluna aynı kıyafetle gittim. Pantolonuma bir şey demediler fakat bu sefer üstümün uyup uymadığı tartışılmaya başlandı" dedi.

Giyiminde kurallara aykırı bir durumun sözkonusu olmadığını belirten El Hüseyin, "Bu olayda hukuki davranılmamıştır. Çünkü kırbaçlananların çoğu, Güney Sudan'ın Hıristiyan ve Animist bölgelerinden geliyorlar" dedi. El Hüseyin ayrıca, kendisinin de kırbaçlandığı haberini yapan El Cezire televizyonunu mahkemeye vereceğini açıkladı.

Kuzey Sudan ile Güney Sudan arasında giyim konusunda farklılıklar yaşanıyor. Güney Sudan'da halkın giyimine serbestlik tanınırken, Kuzey Sudan'da Ömer el Beşir'in 1989'daki askeri darbesinden bu yana giyim konusunda sıkı kontroller uygulanıyor

BİZE ULAŞIN