Bağlantısızlar Hareketi zirvesi başladı

Elliden fazla devlet başkanını bir araya getiren Bağlantısızlar Hareketi 15. Zirve Toplantısı, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde başladı.

Toplantıda başta küresel krize yönelik çareler olmak üzere bazı bölgesel konular masaya yatırılacak. Toplantıda Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül temsil ediyor. Gül zirveye "Bağlantısızlar Hareketi Özel Konuğu'' sıfatıyla katılıyor.

Toplantıya katılacak olan Pakistan ve Hindistan başbakanlarının da barış görüşmesinde bulunabilecekleri belirtildi. Geçtiğimiz yıl Bombay'da düzenlenen saldırılar, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine yol açmıştı. Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'den önce de Hintli ve Pakistanlı yetkililer bir araya gelmişlerdi. Hindistan Dışişleri Bakanı Shri Shivshankar Menon ve Pakistanlı meslektaşı Salman Beşir dün 90 dakika süren bir görüşme gerçekleştirmişlerdi. Görüşmede Bombay saldırıları ele alınmıştı. Hindistan, 166 kişinin öldüğü saldırılardan dolayı Pakistanlı bir grup olan Leşker-i Tayyibe'yi suçluyor.

Toplantı sonunda çıkacak deklarasyonda ayrıca gıda güvenliği, İsrail-Filistin çatışması ve Nelson Mandela'nın onurlandırılması gibi konulara da değinilmesi bekleniyor. Deklarasyonda ayrıca Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi uluslararası finans kurumlarında seslerinin duyulması için üye ülkelere Çin ile işbirliği yapmaları çağrısında bulunulması da bekleniyor.

Hareketin liderliği ise bugün üç yıllığın Küba'dan Mısır'a geçecek. Toplantıda Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun da bir konuşma yapması bekleniyor. Küba, 2006 yılında Havana'da düzenlenen zirvede dönem başkanlığını Malezya'dan almıştı.

118 ülkenin delegeleri, hafta sonundan bu yana görüşmelerde bulunuyorlar. Söz konusu toplantı, Birleşmiş Milletler Genel Kongresi'nden sonra en büyük uluslar arası toplantı olarak da niteleniyor.
Bağlantısızlar Hareketi, 1955 yılında Soğuk Savaş döneminde ne ABD'nin ne de Rusya'nın tarafında yer almak istemeyen ülkeler tarafından kurulmuştu. Hareketi kuran liderler ise Hindistan Başbakanı Jawaharlal Nehru, Mısır eski Devlet Başkanı Cemal Abdülnasır ve Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Tito olmuştu.

Grup ülkeleri, 1979 yılında yayınladığı deklarasyonda birbirlerini "emperyalizm, kolonicilik, neo-kolonicilik, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının her türlüsüne karşı destekleme" kararı almışlardı.
Harekete üye halen 118 üye ülke 15 de gözlemci ülke bulunuyor. Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin üçte ikisini oluşturan grup aynı zamanda dünya nüfusunun yarısını temsil ediyor. Hareketteki ülkelerin çoğunluğunu ise Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri oluşturuyor.

EKONOMİK KRİZİ ZENGİNLER ÜRETTİ, BEDELİNİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ÖDÜYOR
Mısır'ın Şarm El Şeyh sayfiye kentinde yapılan Bağlantısızlar Hareketi 15. Zirvesi'ne küresel ekonomik kriz damgasını vuruyor. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temsil ettiği zirvenin açılış konuşmasını yapan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, küresel krizden en fazla gelişmekte olan ülkelerin etkilendiğini söyledi. "Her zamanki gibi zengin ülkeler kriz üretti bizler de bedelini ödüyoruz." diyen Castro, dünyada adil yeni bir ekonomik sistemin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Bağlantısızlar Hareketi başkanlığını Küba Devlet Başkanı Castro'dan devralan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek de dünyanın en büyük ekonomik krizle yüz yüze bulunduğunu, gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını gözeten uluslararası yeni bir politik, ekonomik ve ticari düzen kurulması çağrısında bulundu.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mon da benzer bir açıklama yaparak gelişmekte olan ülkelerin küresel krizden çok derin etkilendiğini ifade ederek dünyada gittikçe yükselen ekonomik milliyetçiliğe işaret etti. BM Genel Sekreteri, krizin önüne geçebilmek için dünyanın daha özgür bir ticari model geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

118 ülkenin üyesi olduğu Bağlantısızlar Hareketi toplantısına 50'den fazla ülke devlet ya da hükümet başkanı tarafından temsil edilirken, Cumhurbaşkanı Gül, zirvede özel davetli olarak yer aldı.

Global krizin yanı sıra Hindistan ve Pakistan Başbakanları Manmohan Singh ve Yusuf Rıza Geylani arasında gerçekleşmesi muhtemel görüşme de zirveye damgasını vuran diğer bir gelişme oldu. Her iki liderin bugün yarın bir araya gelerek özellikle Hindistan'da meydana gelen bombalı saldırılar ve terörizm gibi konuların ele almaları bekleniyor.

Zirveye ev sahipliği yapan Mısır ve bir sonraki ev sahibi İran arasındaki buzların erimesi için de iki ülke dışişleri bakanı zirve boyunca üç kez bir araya geldi. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ve meslektaşı Manuçehr Mutteki arasında gerçekleşen görüşmelerde ağırlıklı olarak iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunun ele alındığı belirtiliyor.

Lesotho'dan Svaziland'a Myanmar'dan Dominik Cumhuriyeti'ne ağırlıklı olarak Asya, Afrika ve Latin Amerika'nın gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerinin üyesi bulunduğu Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne Sudan Cumhurbaşkanı Hasan el Beşir ve Libya Lideri Muammer Kaddafi gibi liderler de katılarak birer konuşma yaptı.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından tutuklama kararı bulunan Beşir konuşması sırasında ekonomik krize işaret ederek dünyanın gittikçe daha da fakirleştiğini ifade etti.

de açıklamasında uluslararası sistemleri yeniden ele almak gerektiğini söyledi. Kaddafi Bağlantısızlar Hareketi'ne BM Güvenlik Konseyi bünyesinde bir sandalye verilmesini de önerdi.

1961 yılında Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdulnasır, Hindistan Başbakanı Javaharlal Nehru ve eski Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito tarafından kurulan Bağlantısızlar Hareketi, ABD ve Sovyetler Birliği'nin başını çektiği iki kutuplu dünyaya bir tepki hareketi olarak ortaya çıkmıştı.

Zirve toplantısı yarın yapılacak ikinci gün toplantısı ve sonuç bildirisiyle sona erecek.

BİZE ULAŞIN