'Ermeni sorunu ilişkilerimizi asla etkilemez'

Azeri lider Aliyev, İngiltere'den Türkiye'ye mesaj gönderdi. Erdoğan'ın, Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden sınırların açılmayacağı sözlerinin kendilerini rahatlattığını ifade etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi bir ziyaret için bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra'da, uluslararası ilişkiler alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Chatham House'a dikkat çekici açıklamalar yaptı. Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmaya değinen Aliyev, Ermeni sorununun Türkiye ile ilişkilerini etkilemeyeceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Karabağ sorunu çözülmeden sınırların açılmayacağı yönündeki sözlerinin kendilerini rahatlattığını belirtti. Yukarı Karabağ sorununa da değinen Aliyev, "Bölgede yaşayanlara Azerbaycan devleti çatısı altında mümkün olan en yüksek seviyede özerklik vermeye hazırız" dedi. Aliyev, Karabağ'ın asla bağımsız bir ülke olarak tanınmayacağını, bunun düşüncesinin dahi son derece gülünç olduğunu vurguladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı sorunun uluslararası kanunlar çerçevesindeki görüşmelerde çözülememesi halinde askeri seçeneği de masaya getirebileceklerini ifade etti.

'GEREKEN YANITI VERİRİZ'
Azerbaycan'ın kendini koruma ve toprak bütünlüğünü tekrar sağlama hakkına dikkat çeken Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırılarının 1 milyonun üzerinde Azerbaycanlıyı mülteci haline getirdiğini ve ülkenin beşte birini işgal altına soktuğunu hatırlattı. Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 17 Temmuz'da Moskova'da bir zirve gerçekleştirecek. Öte yandan Yukarı Karabağ'ın sözde lideri Bako Saakyan ise bir açıklama yaparak, görüşme öncesi taraflara seslenerek kendileri işin içinde olmadan bölgede bir anlaşma imzalanmasının mümkün olmadığını iddia etti. Saakyan, barışçıl çözüm istediklerini, ancak Azerbaycan'ın savaş başlatması durumunda gereken yanıtı vereceklerini sözlerine ekledi.

AZERBAYCAN'IN CARLA'SI
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in İngiltere ziyareti süresince, First Lady Mihriban Aliyev tüm dikkatleri üzerine topladı. Alman Bild gazetesi "Azerbaycan'ın Carla Bruni'si" olarak nitelediği güzel First Lady'yi "Onun ülkesi petrolüyle ünlü. Ama böyle hoş hanımların olduğunu bilmiyorduk" şeklinde anlattı.

BİZE ULAŞIN