İngiltere'ye düzenlenen okul gezileri iptal ediliyor

Domuz gribi virüsünün yayılışının hızlanmasının ardından, yabancı ülkelerden İngiltere'ye düzenlenen okul gezilerinin iptal edilmeye başlandığı bildirildi.

The Daily Telegraph gazetesinin haberinde, bunun hastalığın İngiltere'de ekonominin lokomotiflerinden biri olan turizm sektörüne vuracağı darbenin ilk işareti olduğu belirtildi.

Bu arada Cambridge Üniversitesi tarafından organize edilen iki uluslararası konferansın da sağlık endişeleri yüzünden iptal edildiği, yaz okullarına yapılan başvuruların bir bölümünün de geri çekilmeye başlandığı ifade edildi.

İngiltere'nin dünyada dördüncü, Avrupa'da ise hastalıktan en çok etkilenen ülke olmasının yarattığı kaygıyı turizm sektörü yöneticilerinin de paylaştığına işaret edilen haberde, bu kesimin, henüz küçük çapta olan okul gezisi, öğrenci değişim programı ya da konferans organizasyonu gibi iptalleri endişeyle izlediği belirtildi.

Hükümetin turizm tanıtım programlarını yürüten resmi ajansı ''Visit Britain'' tarafından yapılan açıklamada ise virüsün yayılmasının turizm sektörü üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak üzere kapsamlı bir araştırma başlatıldığı bildirildi.

Halen dünyanın hiçbir ülkesinde hükümetler tarafından vatandaşlara, İngiltere'nin ziyaret edilmesinden kaçınılmasına yönelik resmi bir tavsiye kararı bulunmuyor. Sadece Hindistan'da resmi makamların virüs yüzünden batı ülkelerine seyahatten mümkün olduğu kadar kaçınılması yolunda bir uyarı yaptığı biliniyor.

Domuz gribi virüsü şu ana kadar İngiltere'de 10 bini aşkın kişide tespit edildi ve 16 kişinin ölümü virüsle ilişkilendirildi.

BİZE ULAŞIN