İran'da uçak düştü

İran'da Rus Tupolev cinsi bir yolcu uçağının, ülkenin kuzeybatısında düştüğünü bildirildi.

Yetkililer, yolcuların tümünün hayatını kaybetmiş olabileceğini açıkladı. Ajanslar, uçağın Kazvin eyaleti sınırları içindeki Cennetabad köyü yakınlarında düştüğünü duyurdu. Hazar Havayolları'na ait Tahran - Erivan seferi yapan uçakta bulunan 168 kişi hayatını kaybetti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


Kazvin'den yerel bir polis görevlisi "Muhtemelen çok sayıda kişi öldü" dedi. İran devlet televizyonu, Tahran-Erivan seferini yaparken düşen uçakta mürettebatla birlikte 168 kişinin bulunduğunu duyurdu.
İran Sivil Havacılık Teşkilatı Sözcüsü Rıza Caferzade, uçakta 153 yolcu ve 15 kişilik mürettebat bulunduğunu belirtti.Tahran'daki İmam Humeyni Havaalanı'ndan kalkan uçağın kalkıştan 16 dakika sonra Kazvin yakınındaki Cennetabad köyü yakınına düştüğü kaydedildi. Kazvin'deki acil durumlar müdürü Hüseyin Behzadpur, uçağın tamamen tahrip olduğunu belirtti. Uçağın alev aldığını söyleyen İranlı yetkili, uçaktakilerin tamamının öldüğünün sanıldığını dile getirdi.

KAZADA ÖLENLERİN 10'U İRAN JUDO GENÇ MİLLİ TAKIMI SPORCULARI
İran'da düşen uçakta hayatını kaybettiği açıklanan 168 kişiden 10'unun İran Judo Genç Milli Takımı sporcuları olduğu belirtildi.

8 sporcu ve 2 antrenörden oluşan takımın, 6 Ağustosta Macaristan'da yapılacak müsabakalara hazırlanmak için Erivan'a gitmek istediği kaydedildi.

"UÇAKTA, ERMENİ SOYADI TAŞIYAN 30 YOLCU BULUNUYORDU"
Ermenistan Sivil Havacılık İdaresi, Tahran-Erivan seferini yaptığı sırada İran'ın kuzeyinde düşen yolcu uçağında, Ermeni soyadı taşıyan 30 yolcunun bulunduğunu bildirdi.

Ermenistan'ın Mediamax haber ajansı, Sivil Havacılık İdaresi'nden edinilen bilgiye göre, uçaktaki Ermenilerin sayısının henüz kesinlik kazanmadığını, yolcu listesinde, 30 kişinin soyadının "yan" ile bittiğinin görüldüğünü belirtti.

Öte yandan, Rusya ile İran'ın ortaklığında 1993 yılında kurulan Hazar Havayolları'ndan bir yetkili, uçakta Gürcü yolcuların da bulunduğunu söyledi.Gürcü yetkililer de uçakta, biri Gürcistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olmak üzere 2 Gürcü vatandaşının hayatını kaybettiğini ifade ettiler.

Yetkililer, Gürcistan'ın Erivan Büyükelçiliğinde görev yapan bir Dışişleri Bakanlığı görevlisi ile Tahran'daki Gürcistan misyonunda görev yapan bir Gürcü diplomatın eşinin öldüğünü belirttiler.

HAYATINI KAYBEDEN 168 KİŞİNİN İSİMLERİ AÇIKLANDI
İran'da düşen uçakta hayatını kaybeden 168 kişinin isimleri açıklandı.Tahran-Erivan seferini yapan uçaktaki 15 kişilik mürettebat ile yolcuların çoğunun İranlı olduğu belirtildi.

Yolcu listesinde Ermenilerce kullanılan isimlerin de olduğu, ancak bunların İran'daki Ermenilere mi yoksa Ermenistan'dakilere mi ait olduğu henüz bilinmiyor.Sadece adları veya soyadları belli olan bazı yolcuların yabancı uyruklu olabileceği belirtildi.

Yetkililer, uçağın kara kutusunun bulunmaya çalışıldığını, kazanın sebebine ilişkin ellerinde bilgi olmadığını açıkladı.

İran, bu ülkede sıkça rastlanan uçak kazalarıyla ilgili dolaylı da olsa ABD'yi suçluyor. Sivil havacılık alanında ABD ve Batılı ülkelerin ambargo uyguladığı İran, uçak filosunu yenileyemiyor. ABD'nin 1995'ten beri yürürlükte olan ambargosu, İran'a sivil ve askeri savaş uçağı satışı ile bunlara ait yedek parçaların teminini yasaklıyor.İran'ın uçak filosunun bakım ve onarımının yabancı firmalarca yapılmasının yasaklanması da ambargo kapsamında yer alıyor.

İran'daki sivil uçak filosunun önemli bir kısmını yerli üretim İran-140 uçakları, Rus yapımı Tupelov uçakları ve yaklaşık 30 yıl öncesine ait Boeing modeli uçaklar oluşturuyor.İran, bu alandaki açığı kapatmak için yabancı şirketlere ait uçakları kiralama yoluna da gidiyor.

Düşen uçağın sahibi olan Hazar Havayolları, Rus yapımı Tupolev uçaklarını kullanıyor.Şubat 2006'da, İran Airtour'a ait Rus yapımı TU-154 uçağı Tahran'a inişi sırasında çakılmış, uçaktaki 148 kişiden 29'u ölmüştü. 2002'de meydana gelen başka bir kazada da Tupolev tipi yolcu uçağı İran'ın batısında düşmüş, uçakta bulunan 199 kişi ölmüştü.

SON 10 YILIN TUPOLEV KAZALARI
İran'daki yolcu uçaklarının büyük bir kısmını Rus yapımı uçaklar oluşturuyor. Düşen Rus yapımı Tupolev uçaklarının son 10 yıl içinde karıştığı kazalardan bazıları şöyle:

3 Temmuz 2001: Rus Tupolev-154 tipi uçak Sibirya'nın Irkutsk kenti yakınlarında 136 yolcusu ve 9 kişilik mürettebatı ile düştü. Kazadan kurtulan olmadı.

Ekim 2001: İsrail'den havalanan Rus Tupolev-154 tipi uçak, tatbikat sırasında fırlatılan Ukrayna füzesinin isabet etmesi sonucu Karadeniz'e düştü, 78 kişiden kurtulan olmadı.

12 Şubat 2002: İran Havayolları'na ait Tupolev-154 tipi uçak, İran'ın batısındaki dağlık kesime düştü. 119 yolcu ve mürettebat öldü.

1 Temmuz 2002: Rus çocuklarını tatil için İspanya'ya götüren Başkır Havayollarına ait Tupolev 154 yolcu uçağı, Almanya'nın güneybatısında Constance Gölü yakınlarında bir Alman Boeing 757 kargo uçağıyla çarpıştı, 52'si çocuk 71 kişi öldü.

BİZE ULAŞIN