Sincan'da ölü sayısı 192'ye yükseldi

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5 temmuzda meydana gelen olayların ardından ölü sayısı artmaya devam ediyor.

Şinhua ajansının haberine göre, Çinli bir yetkili ölü sayısının 184'den 192'ye yükseldiğini aktardı.Ölü sayısındaki artışın, Sincan Komünist Partisi tarafından açıklandığı belirtilen haberde, yaralı sayısının da 1680'den 1721'e çıktığı ifade edildi.

"TÜRKİYE'NİN ÇİN'İN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAYACAĞINI AÇIKLAMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUM"
Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi'nin Uygur asıllı Başkan Yardımcısı İsmail Tilivaldi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen olaylardan hemen sonra Türkiye'nin açıklama yaptığını öğrendiğini belirterek, "Türk tarafının Çin'in olayları ele almasını destekleyeceğini açıklamasından ve Çin'in iç işlerine müdahalede bulunma amacı olmadığını açıkça belirtmesinden büyük sevinç duyduğunu" söyledi.

Olaylar sırasında ülkenin kuzeydoğusunda bulunduğunu ve 13 Temmuz'da Pekin'e döndüğünü kaydeden Tilivaldi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "ciddi ve kararlı taahhütlerini açıklamasından duyduğu memnuniyeti" dile getirdi.

"5 Temmuz'da meydana gelen olayların etnik veya dini özelliği bulunmadığını" ileri süren Tilivaldi, "bunun yurt dışındaki bölücü güçler tarafından planlanan ve yurt içindeki az sayıdaki bölücü tarafından gerçekleştirilen suç olayı olduğunu" savundu.

Tilivaldi, Meclis binasındaki Sincan Salonu'nda büyük Müslüman nüfusu bulunan ülkelerden gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Haziran ayı sonlarında ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde bir oyuncak fabrikasında meydana gelen kavgadan kaynaklandığı ileri sürülen olayların kökeninde ekonomik ve sosyal nedenler bulunmadığını ileri sürdü. Tilivaldi, buna gerekçe olarak, bölgenin 60 yılda özellikle, reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 1978 yılından bu yana ekonomide ve halkın yaşamında ilerleme kaydedilmesini gösterdi.

"HÜKÜMETİN GÖÇ POLİTİKASI YOK"
Tilivaldi, bölgede göç yoluyla Han nüfusunun artırıldığı şeklindeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "bölgenin 21.3 milyonluk nüfusunun 10 milyonunu Uygurların oluşturduğunu ve 60 yıl önce bölgede 13, günümüzde ise 47 etnik grup yaşadığını" söyledi.

Sorulara zaman zaman Uygurca yanıt veren Tilivaldi, "merkezi hükümetin bu bölgeye göç politikası uygulamadığını" savunarak, "nüfus yapısının farklı etnik gruplar arası eşitlik ve işbirliği ile bütün etnik grupların ülkenin efendisi olmasından kaynaklandığını" iddia etti.

"ARABULUCUYA İHTİYACIMIZ YOK"
Olayların sorumlusu olarak Dünya Uygur Kongresi ve lideri Rabia Kadir'i gösteren Tilivaldi, "Müslüman ülkeler Rabia Kadir ile aranızda arabulucu olabilir mi" sorusuna karşılık, "Bu iç işimizdir, hukukumuz ve ulusal politikalarımız var, arabulucuya ihtiyacımız yok" diye konuştu.

Sincan'ı tek kelimeyle tanımlamak gerekirse "büyük" sözcüğünü kullandığını ifade eden Tilivaldi, buranın Çin topraklarının altıda biri olduğunu, büyük değişimler yaşandığını, ülke doğal gazı ve petrolünün yüzde 30'u, kömürünün yüzde 42'siyle büyük gelişme potansiyeline sahip olduğunu anlattı.

1944 yılında Kaşgar'da doğan Tilivaldi, daha önce ÇKP Sincan Bölgesi Sekreter Yardımcılığı ve Sincan Hükümeti Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

BİZE ULAŞIN