Balkanlar'a vize Türkiye'ye çile

AB, Balkan ülkelerine uyguladığı vize sınırlandırmasını kaldırmaya hazırlanırken, Rehn Türkiye hakkında kendisine yöneltilen sorular karşısında sessiz kaldı

Balkan ülkelerine uygulanan vize sınırlamasını kaldırmaya hazırlanan Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye vize kolaylıkları sağlamak konusunda ayak sürüyor. Sırbistan, Makedonya ve Karadağ'a vize uygulamasını gelecek yıl Ocak ayında kaldırma sözü veren AB'nin Bosna- Hersek'i ise, "biometrik pasaporta geçmemesi" gerekçesiyle bu uygulamanın dışında tutması dikkat çekti. Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun dün yaptığı basın toplantısında, genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'ye getirilmesi öngörülen vize kolaylıklarına ilişkin ısrarlı sorular karşısında 'sessiz' kaldı. Komisyon'un Adalet, Özgürlük ve Güvenlik'ten sorumlu üye Jacques Barrot ise kaçamak cevap vermekle yetindi. Jacques Barrot, Türk vatandaşlarına vize sınırlamasının kaldırılması konusunda,"Profesyonel seyahatler için bazı kolaylıklar getirilmesi söz konusu. Bununla birlikte Türkiye'ye uygulanan vizenin kaldırılması konusunu özel olarak tartışmadık. Ama bu konuda bir diyaloğa niye girmeyelim ki?" diye konuştu.

"VİZE MÜCADELESİ"
IKV'nin Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray, 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokol Anlaşması ise vize konusunda haklarını arayan Türkiye'nin 'hukuki mücadelesinin yıllarca süreceğini söyledi. SABAH'a konuşan Nuray şöyle dedi: Komisyon çok sınırlı bir açılım yapacak. Çünkü bu süreç, uzun yıllar bu işin sürüncemede kalması demek.

BİZE ULAŞIN