"Domuz gribi'nden şüpheleniyorsanız evde kalın!"

İngiltere'nin ardından Hollanda da, "Domuz Gribi" olduğundan şüphelenenlerin evlerinden çıkmaması uyarısında bulundu.

Hollanda İçişleri Bakanlığı'ndan işçi birlikleri ve endüstriyel kurumlara yönelik hazırlanan önlemler raporunda, "Domuz Gribi olduğundan şüphelenilen işçilerin, hastalığın diğer çalışanlara da bulaşmaması için evlerinde kalması" tavsiye edildi.

Hollanda'nın De Telegraaf Gazetesi, söz konusu raporun Hollanda İçişleri Bakanı Guusje ter Horst ve Kamu Sağlığı Bakanı Ab Klink tarafından hazırlandığını bildirdi.

Domuz Gribi hastalığının kontrolden çıktığını iddia eden İngiltere Sağlık Bakanı Andy Burnham da, daha önce yaptığı bir açıklamada, "Bu hastalığı kapan kişilerin doktora gitmemelerini istiyoruz. Hastalıkla ilgili başvuran kişiye gerekli ilaçları gönderecek ve hastanın evden çıkmadan tedavi edilmesine çalışılacak" demişti.

İngiltere'nin ardından Hollanda da, sözkonusu hastalıktan şüphelenenlere 'evde kalın' çağrısında bulunan ikinci ülke oldu. Hollanda hükümeti, Domuz Gribi'nin konuşma, hapşırma ve öksürme yoluyla yayıldığına dikkat çekerek, vatandaşlarını 'hijyen kurallarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Hollanda hükümeti, bu önlemlerle önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında etkisini arttırması beklenen hastalığın daha çok yayılmasını engellemeyi hedefliyor. Hollanda'nın sipariş ettiği 34 milyon adet Domuz Gribi aşısının önümüzdeki aylarda ülkeye gelmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN