İran uçağı kalkıştan 16 dakika sonra düştü

Hazar Havayolları'na ait Tahran-Erivan seferini yapan yolcu uçağı, kalktıktan 16 dakika sonra yanarak düştü. Uçaktaki 2'si çocuk, 153 yolcu ve 15 mürettebatın yaşamını yitirdiği açıklandı

Dünya, son iki ayda toplam 380 kişinin hayatını kaybettiği Air France ve Yemen Havayolları uçaklarına ait kazaların şokunu atlatmadan, bu kez de İran'dan gelen bir uçak kazası haberiyle sarsıldı. 168 kişiyi taşıyan Hazar Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, dün öğlen TSİ 11:01'de ülkenin Kazvin eyaletindeki Cennetabad köyü yakınlarında düştü. İran Havacılık Örgütü Sözcüsü Rıza Caferzade kazanın ardından yaptığı açıklamada, 7908 sefer sayılı uçağın Tahran-Erivan seferini gerçekleştirdiğini ve İmam Humeyni Havaalanı'ndan kalkmasından 16 dakika sonra düştüğünü bildirdi. Kazvin'deki Acil Durumlar Müdürü Hüseyin Behzadpur ise Rus yapımı 3 motorlu Tupolev 154 cinsi uçağın alev alarak tamamen tahrip olduğunu ve uçaktaki 2'si çocuk 153 yolcu ile 15 mürettebattın hayatını kaybettiğini sandıklarını belirtti.

PARÇALAR 200 METREYE YAYILDI

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'na konuşan Kazvin eyaleti yetkililerinden Sirous Saberi ise uçağın teknik problemler sebebiyle acil iniş yapmak istediğini, ancak havada yanmaya başladığı için başarılı olamadığını belirtti. Bu açıklamalara rağmen uçağın kesin düşüş nedeni, karakutunun ve diğer teknik incelemelerden sonra ortaya çıkacak. Düştüğü yerde patlayarak 10 metre derinliğinde bir çukur oluşturan uçağın enkazına ait parçalar 200 metrekarelik bir alana yayıldı. Uçaktaki yolcuların kimlikleri de belli oldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ermenistan Sivil Havacılık İdaresi yetkilisi Arsen Pogossian, yolcuların 161'nin İranlı 5'inin Ermenistanlı, 2'sinin de Gürcistanlı olduğunu söyledi. Gürcü yetkililer de uçakta biri Gürcistan Dışişleri Bakanlığı görevlisi, diğeri ise Tahran'daki Gürcistan misyonunda görev yapan bir diplomatın eşi olmak üzere en az 2 Gürcü vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu. İranlı yetkililerin verdiği bilgiye göre düşen uçaktaki 168 kişiden 10'u İran Judo Genç Milli Takımı sporcularıydı. 8 sporcu ve 2 antrenörden oluşan takım, 6 Ağustos'ta Macaristan'da yapılacak yarışmalar öncesi hazırlık yapmak amacıyla Erivan'a gidiyordu. Öte yandan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın ülke içindeki gezisini yarım bırakıp, Başkent Erivan'a döndüğü belirtildi.

BİZE ULAŞIN