"Kimse Yukarı Karabağ’da düğümü çözemez"

Rusya Politik Teknolojiler Merkezi başkan yardımcısı Sergey Mihayev, Yukarı Karabağ sorununun mevcut yapı içinde çözülmesinin mümkün olmadığını, durumun kilitlendiğini söyledi.

APA haber ajansına özel açıklamada bulunan Mihayev, "Azeri ve Ermeni liderlerin görüşmelerinde herhangi bir ilerleme olmayacak. Yukarı Karabağ kilitlenmiş durumda. Taraflar birbirlerinden çok farklı bir noktada duruyor. Hiçbir uzlaşı grubu mevcut şartlarda bu durumu çözemez." dedi.

ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in herhangi bir ilerleme sağlayamadığına değinen Rus uzman, "Taraflar sorununun barışçıl yollarla çözümünden yana iyi niyetlerini ifade etmek için Moskova'da görüşecek. Maalesef, bunun ötesinde bir ilerleme sağlanmayacak." öngörüsünde bulundu.

G8 liderleri ve Beyaz Saray'ın açıklamalarını yorumlayan Mihayev şu şekilde konuştu: "Azerbaycan da, Ermenistan da Yukarı Karabağ'ın kendi toprağı olduğunu söylüyor. G8 liderleri bugüne kadar bu sorunu neden çözemedi. Azeri ve Ermeni taraflar pozisyonlarını değiştirmeden çözüm olmaz."

Ankara'da imzlanan Nabucco doğalgaz boru hattı antlaşmasını hatırlatan uzman, artık büyük güçlerin bölgede herhangi bir savaşa izin vermeyeceklerini söyledi.

ALİYEV-SARKİSYAN İKİLİ GÖRÜŞME YARIN, MEDVEDEV'Lİ ÜÇLÜ BULUŞMA CUMARTESİ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın ikili görüşmelerinin Moskova'da yarın gerçekleşeceği belirtildi. İtar-Tass haber ajansının verdiği bilgiye göre Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de katılımı ile üçlü görüşmeler 18'inde yapılacak.

Son bir yılda altıncı kez bir araya gelecek liderlerin görüşmesinin ardından, basın toplantısı yapılması planlanmıyor.

BİZE ULAŞIN