Önce vur sonra düşün

Operasyonda yer alan İsrailli askerlerden 26'sı yaşadıkları dehşeti itiraf etti. Orduda öldürmekten zevk alanlar olduğunu kaydeden askerlere göre, siviller canlı kalkan olarak kullanıldı. Komutanlar yasak fosfor bombası kullanılması emrini verdi

Beni en çok rahatsız eden inanılmaz yıkımdı. Sivillere açılan ateşti. Birini öldürmekten zevk alan askerlerden nefret ettim. Aramızda fosfor kullananlar vardı. Niye mi fosfor? Çünkü eğlenceliydi onlar için..." Bu dehşet verici ifadeler, aralık ayında Gazze Şeridi'ne giren İsrail ordusuna bağlı kimi askerlere ait. "Dökme Kurşun" saldırısına katılan 26 İsrailli asker, bir sivil toplum kuruluşuna nasıl insan kalkanı kullandıklarını ve fosfor gazı attıklarını anlattı. "Sessizliği Bozmak" (Breaking the Silence) adlı sivil toplum kuruluşuna konuşan bir asker, içinde militan olduğundan şüphelendikleri evlere girmek için komşuları canlı kalkan olarak kullandıklarını anlattı. "İçeride silahlı adam olduğundan şüphelendiğimiz evlere önce komşularını gönderiyorduk. Ancak onlara komşu değil de bir süre sonra 'Coni' demeye başladık" şeklinde anlattı. Başka bir asker ise kendini "karınca öldüren çocuklara" benzetti. Adı açıklanmayan askerlerden bir diğeri ise, "Bir ev baskınında sivillere rastgele ateş açtık. Çoğu öldü. Ateş etmediğimiz tek bir ev yoktu. Yollar, alt yapı, tarlalar mahvolmuştu. 2'nci Dünya Savaşı filmlerindeki gibi... Bir gün bir general geldi. 'Bu bir savaştır. Sivilleri önemsemeyin, gördüğünüz herkese ateş edin' dedi" şeklinde anlattı.

'FOSFORU BIRAKIN'
Askerlere göre, ordu uluslararası anlaşmalarla yasaklanan beyaz fosfor bombası yoğun olarak kullandı. İsrailli bir asker şöyle anlattı: "Bizim müfreze kullanıyordu. Bir subayın tankından fosfor atıldığını biliyorum. Bazen komutanlar "Havaya fosfor bırakılmasına izin verdik" anonsunu yapıyordu. Fosfor gazının kullanıldığını anlayana kadar dünyanın en insani ordusunda görev yaptığımı sanıyordum." İsrail'in, 22 günlük saldırısında en az 900'ü sivil bin 500 kadar Filistinli ölmüş, 5 binden fazlası yaralanmış, binlerce ev yıkılmış veya oturulamaz hale gelmişti. Hamas hükümetince kullanılan bakanlık ve askeri binaların çoğu da atılan füzelerle yerle bir edilmişti.

"GOLAN İÇİN REFERANDUM YAPILSIN"
İsrail'in Golan Tepeleri'nden geri çekilmesiyle ilgili olarak ülkenin şahinlerinden yeni girişim. Başbakan Binyamin Netanyahu'ya bağlı olarak çalışan hukuk komitesi olası bir geri çekilme öncesi referandum yapılması ya da geri çekilmenin parlamentonun onayına sunulmasını istedi. Komitenin kaleme aldığı ve parlamentonun üçte iki onayı olmayan herhangi bir barış anlaşmasını imkansızlaştıran teklif için anayasal değişiklik yapılması gerekiyor.

İSRAİL'İN REKLAM FİLMİ KRİZ YARATTI
İsrail hükümetine bağlı turizm dairesinin yeni turizm reklam kampanyası bölgede büyük gerginlik yarattı. Televizyonlarda gösterilen reklam filminde yer alan İsrail haritasında Golan Tepeleri, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın tamamının İsrail toprağı olarak gösterilmesine tüm dünyada tepki gösterildi. Tepkiler üzerine birçok ülkede reklam yayından kaldırıldı. İngiliz basını reklamı sert bir dille eleştirdi.

BARAK: ORDUMUZ AHLAKLIDIR
İsrail, rapora büyük tepki gösterdi. Savunma Bakanı Ehud Barak, "İsrail ordusu, dünyanın en ahlaklı orduları arasındadır. Ve en yüksek ahlakı ilke edinerek hareket eder" dedi. İsrail ordu sözcüsü de "İddiaların doğruluğunun kontrol edilmedenn yayımlamasını ve bize danışılmamasını esefle karşıladık" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN