Bloomberg'den dumansız Türkiye'ye tebrik

ABD'nin New York kenti Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan Türkiye'yi tebrik etti.

Altı yıldan fazla bir süredir kamuya açık yerlerde sigaranın içilmediği New York şehrinde de hayatın eskisinden daha canlı ve sağlıklı olduğuna dikkat çeken Bloomberg, yayınladığı görüntülü mesajında Türkiye'nin cesaretini övdü ve uygulamada başarılar diledi. Bloomberg, sigaranın restoran ve barlar da dahil olmak üzere tüm iş yerlerinde altı yıldan fazla bir sure önce yasaklanmasıyla birlikte milyonlarca insan pasif içiciliğin ve dumanın ekilerinden korunarak, binlerce hayat kurtarıldığını dile getirdi.

Bloomberg, Türkçe olarak yayınladığı mesajında "Halk sağlığında yakaladıkları başarıyla hayat kurtararak örnek alınan ülke ve şehirler topluluğuna hoşgeldiniz!" diye seslendi.

Türkiye'de Temmuz 19 tarihinde yürürlüğe girecek olan yasaya işletmeciler tarafından yapılan muhalefete de değinen Belediye Başkanı, bu tür uyarıları vahim olarak değerlendirdi. New York Belediye Başkanı, "Ekonominin ve turizmin zarar göreceğine yönelik yapılan tüm vahim uyarılara rağmen şehrimizdeki tüm bar ve restoranlar bugün de yoğunluklarını koruyorlar, sağlıklılar ve kar ediyorlar." dedi.

Bloomberg, "Hatta New York şehrini ziyaret edenlerin sayısı daha da artmakta." diye ekledi.

Milyonlarca hayatın kurtarılmasına imkan verecek bu yasayı hayata geçirdiği için Türkiye halkına teşekkürlerini Türkçe olarak ileten Bloomberg, aynı uygulamanın İrlanda, Uruguay, Panama ve Mexico City'de de başarıyla sürdüğünü vurguladı. Belediye Başkanı "Bundan sonra vatandaşlarınız New York City, Uruguay, Panama, Mexico City ve Irlanda'da uygulanan aynı korumanın keyfini sürebilecekler." dedi.

Bloomberg, ardından şöyle devam etti: "Liderler olarak bizlerin neden böylesi cesur adımlar atması gerektiğini anımsayalım: Tütün 20. yüzyılda 100 milyon insanı öldürdü, eğer önlem alınmazsa 21. yüzyılda bu sayı bir milyarı bulacak. Kamuya açık alanları tamamen dumansız hava sahalarına dönüştürerek, tütün vergilerini arttırarak, sağlam halk eğitim kampanyaları yürüterek ve insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olarak bu ölüm döngüsünü tersine çevirebileceğimizi biliyoruz. Ben bunun mümkün olduğunu şahsen gözlemlemiş biriyim. Alınan tüm bu önlemlerin sonucunda, 2002 yılından bu yana New York'ta sigara içenlerin sayısı 350 bin azaldı. Bir de kendi ülkenizde kaç hayat kurtarabileceğinizi düşünün! Dolayısıyla, bir kez daha, tebrikler. - Bunu bir kez daha Türkçe tekrar etmeyi denemeyeceğim - İnsanların dumandan arındırılmış temiz hava solumaya, daha uzun ve sağlıklı yaşamaya hakları olduğuna inanan milletler topluluğuna hoş geldiniz."

BİZE ULAŞIN