Türk dostları işbaşında

AB'de teker teker kilit öneme sahip görevlere getirilen isimlerin Türkiye dostu olması dikkat çekiyor. Listeye son olarak eklenen Karma Parlamento Eşbaşkanı Türk dostu Flautre oldu

Avrupa Birliği'nin (AB) temel kurumlarından biri olan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye ile ilgili önemli olan kilit noktalarına birer birer 'Türkiye dostları' getiriliyor. AP'nin 7 Haziran'da yapılan seçimlerinde 'merkez sağ' ve 'aşırı sağın' gücünü artırmış olması, AP'de Türkiye'nin üyeliğine olan bakışı 'olumsuz' yönde değiştirmeyecek. Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen 'Jerzy Bouzek'in AP'nin başkanlığına getirilmesinin ardından, TBMMAP arasında köprü görevi gören Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanlığına da benzer bir profil sergileyen Yeşiller Grubu'ndan Helene Flautre atandı. Öte yandan, AP'nin Türkiye raportörlüğü görevini de, Hristiyan Demokratlar grubundan, Türkiye'ye yakın duran Ria Oomen Ruijten'in yürütmeye devam etmesi bekleniyor. KPK eşbaşkanlığının Yeşiller grubuna verilmesi, Türkiye için bir şans olarak görülürken, AP'nin bütün siyasi gruplarının 'Türkiye'yi önemsiyoruz' sinyali vermesi anlamına da geliyor. Zira KPK Başkanlık koltuğunu, üçüncü büyük siyasi grup olan Liberal Demokratlar'dan Türkiye karşıtı olarak bilinen Johannes Cornelis Van Baalen da istiyordu.

İNSAN HAKLARI ÖNEMLİ
SABAH'ın AP kulislerinden aldığı bilgilere göre Parlamento'nun en büyük siyasi grupları olan 'Hıristiyan Demokratlar' ve 'Sosyalistler', KPK'nin başkanlık koltuğunun, Türkiye karşıtı politika yürüten birisi yerine, Türkiye'ye sıcak bakan bir politikacının getirilmesini istediler. Bu nedenle, Türkiye politikasında yıllardır etkin olan Yeşillerin KPK başkanlığını devam ettirmesini istendi. Böylece Türkiye ile ileride yaşanabilecek potansiyel gerginlik de önlenmiş oldu. KPK Başkanlığı koltuğu ise AP'de ilk önce seçilen Komisyon koltuğu oldu. Eş başkanlığı eylül ayında resmileşecek olan Helene Flautre, Fransız milletvekili olmasına rağmen siyasi fikirleri, Türkiye'nin AB üyeliğine dört dörtlük destek veren kendi grubu ile aynı parallelikte seyrediyor. Bununla birlikte Flautre'un en önemli özelliği, insan haklarına saygı konusuna özel bir önem vermesi. 1999 yılından bu yana AP'de milletvekilliği görevini üstlenen Flautre, bir önceki AP'de 'İnsan Hakları Alt-Komisyonu' Başkanı'ydı. Görev alanlarından biri de 'Türkiye'deki insan haklarına saygı' konusuydu.

KPK'nin AP'deki rolü
TBMM-AP üyelerinden oluşan KPK, temel olarak iki yasama organı arasında siyasi diyalogu güçlendirmeyi hedefliyor. Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan siyasi gelişmeler, düzenli olarak hem Ankara hem de Brüksel'de toplanan KPK toplantılarında ele alınıyor. Her iki taraftan 25'er üyesi bulunan KPK'nin Türkiye eşbaşkanı ise AK Parti milletvekili Yaşar Yakış. Türk tarafını AK Parti ve CHP temsil ederken, Eylül ayı sonunda Avrupa üyeleri belirlenecek olan KPK'nin Avrupa kanadı ise bütün siyasi grupları kapsamına alıyor.

Türk asıllı parlamenter kadın hakları komisyonunda
Avrupa Parlamentosu'nda yeni görevler belli oldu... Avrupa Parlamentosu'nun Türk asıllı Hollandalı milletvekili Emine Bozkurt bu dönemde Adalet ve Sivil Özgürlükler Komisyonu, Kadın Hakları Komisyonu ve Dış İlişkiler Komisyonu'nda görev alacak. Bozkurt aynı zamanda AB-Orta Amerika Parlamentolararası Grup Başkanlığı'nı üstlenecek.

BİZE ULAŞIN