Lüks otellere ikiz bombalı saldırı

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da terör saldırısı... Yabancıların kaldığı Marriott ve Ritz Carlton otellerinde bombalar patladı. 9 kişi öldü. Saldırıyı üstlenen olmadı

Bugüne kadar büyük saldırılarla karşılaşan Endonezya, dün sabaha da bombalarla başladı. Başkent Cakarta'da turistlerin rağbet ettiği Ritz-Carlton ile Marriott otellerinde meydana gelen patlamada dokuz kişi yaşamını yitirdi. En az 50 kişi de yaralandı. Polis yetkilileri, kent merkezindeki iki otelde peş peşe gerçekleşen patlamalara bombanın neden olduğunu açıkladı. Bombalardan birinin Marriott otelinin bodrumunda, diğerinin de Ritz-Carlton'un lokantasında patladığı bildirildi. Yetkililer Marriott otelinde bir de patlamamış bomba bulunduğunu belirtirken, ekipler bombayı imha etmeyi başardı.

ZANLI ÇANTAYLA GÖRÜLDÜ

Endonezya'nın One televizyon kanalında, Ritz Carlton otelinin saldırı öncesinde kaydettiği kamera görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, elinde ve göğsünde çanta asılı olan bir adamın içeri girdiği görülüyor. Cakarta Emniyet Müdürü Tümgeneral Vahyono, zanlıların normal müşteri gibi 1808 numaralı odada kaldıklarını söyledi. Vahyono, "Oda kontrol merkezi olarak kullanılıyordu. İçerde kimyasal patlayıcı ve bomba yapma aletleri bulduk" dedi. 2003'te de büyük bir eyleme sahne olan başkentte, özellikle otellerde geniş güvenlik önlemleri alınmasına karşın yine bir saldırının gerçekleşmesi tepki çekti.

BİR GÜN ÖNCE UYARDILAR
Ölenler arasında Yeni Zelandalı bir işadamının olduğu kaydedildi. Yaralılardan 13'ünün de yabancı olduğu belirtildi. Yabancı elçiliklerin de yer aldığı bölgedeki otellere giriş kapatıldı. Görgü tanıkları saldırının ardından otelde kalanların kanlar içinde dışarı fırladıklarını anlattı. Olay yerinde bulunan bir Endonezyalı, "Dışarı çıkanların hepsi yabancıydı. Yüzleri, vücutları baştan aşağı kanla kaplıydı. Hatta birinin yüzünden deri sarkıyordu" diye anlattı. Dünyada en fazla Müslüman'ın yaşadığı ülke olan Endonezya'daki saldırıları üstlenen olmazken, saldırının El Kaide ile bağlantılı İslam Cemaati örgütü tarafından düzenlenmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Avustralyalı bir düşünce kuruluşunun saldırılardan bir gün önce yayımladığı bir raporda, örgütün "güçlendiğini göstermek için" bir eylem yapabileceği yönünde uyardığı kaydedildi.

EN KANLISI BALİ'DE YAŞANDI
ENDONEZYA'DA
2000'den beri yapılan saldırılardan genelde aşırı dinci militanlar sorumlu tutuluyor. Önemli birkaç saldırı şöyle:
Eylül 2000: Borsada patlama: 15 kişi ölü.
Aralık 2000: Noel arifesinde kiliselerde bir dizi patlama: 17 ölü.
Ekim 2002: Turistik Bali adasında patlamalar: Çoğunluğu yabancı 202 kişi öldü. İslami Cemaat üyesi üç bombacı 2008'de kurşuna dizildi.
Ağustos 2003: JW Marriott otelinin dışında bombalı araçla saldırı: 12 ölü.
Eylül 2004: Avustralya Büyükelçiliği yakınında saldırı: 10 ölü.
Temmuz 2009: Cakarta'daki JW Marriott ve Ritz-Carlton otellerinde düzenlenen saldırılarda en az 9 kişi öldü, 50'si yaralandı.

BİZE ULAŞIN