Denizanalarından el kremi yapılacak

Japonya sahilleri, uzunlukları 2 metreye varan dev 'Echizen' denizanalarının istilasına uğradı. Balıkçılığa darbe vuran denizanaları, kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılacak.

Ağırlıkları 200 kilo olan denizanaları, Japon balıkçıların korkulu rüyası haline geldi. Bilim adamları, denizanalarının her yıl bu dönem Çin sahillerinden göç ettiklerini, Japonya açıklarına vardıklarında ise olgunlaşma sürecini tamamladıklarını belirtti.

Fukui Üniversitesi öncülüğünde devam eden araştırmalar neticesinde, denizanalarında bol miktarda kolajen (dokuyu eriten enzim) saptandı. Daha çok nemlendirici kremlerde kullanılan kolajen, balık ve domuz derilerinden de elde ediliyor. Üniversitenin araştırma grubu profesorlerinden Shoshi Mizuta, Echizen denizanalarından kilo basina 1 gram kolajen enzimi elde ettiklerini, bunun önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Japon balıkçılar, 2005'teki denizanası istilasından oldukça zararlı çıkmışlardı. 100 binden fazla balıkçı konuyla ilgili şikayette bulunmuş, Japon denizcilik tarihindeki en büyük maddi kayıp yaşanmıştı.BİZE ULAŞIN