Didem ile Yiannos el ele verdi, dedelerini arıyor

Türk Didem'in dedesi 1964'ten, Rum Yiannos'un dedesi 1974'ten bu yana kayıp. Ortak toplantılarda, Türklere ve Rumlara seslenerek, "Bildiklerinizi anlatın" diyorlar

Kıbrıslı Türk Didem ile Rum Yiannos "kayıp" olan dedelerini birlikte arıyor. Didem'in dedesi İsmail 1964, Yiannos'un dedesi Yiannos da 1974 yılından beri kayıp.. İki torun, katıldıkları etkinliklerde Türk ve Rumlara seslenerek kayıpların bulunabilmesi için suskunluğa son verilmesi çağrısında bulunuyor. 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Didem in dedesi, 45 yıl önce 24 yaşında iken kayıp oldu .. "Nenem hâlâ dedemin gelmesini bekler.. Bütün bayramlarda düğünlerde babam hüzünlenir.. Babamın üzüntüsüne ben üzülürüm. Mezarda da olsa bir dedemin olmasını istiyorum" diyor. 43 yaşında olan Yiannos da 34 yıl önce kayıp olan dedesi Yiannos'u arıyor.. "Ortak bir geleceğimizin olmasını istiyorsak kayıp mezarlarla bunu yapamayız" diyor. Yiannos bugünkü (Aşşa) Paşaköyü'nden. 1974'te annesi yurtdışında olduğu için dedesi ile kalan Yiannos 11 yaşında idi.. 1974 harekatında 61 yaşında olan dedesi birçok köylü ile birlikte Türkler tarafından esir alınır. Yiannis'in dedesiyle birlikte 83 köylüden bir daha haber alınmazdı. Yatırım danışmanlığı yapan Yiannos, "35 yıl çok fazladır" başlığıyla bir çağrı yapıyor. Kayıp fotoğraflarının bulunduğu çağrının bir bölümü şöyle: "Aşşa köyü göçmenleri olan bizler sizlere ve insancıl duygularınıza hitap ederek yardımınızı ve desteğinizi istiyoruz. Bu trajedinin sona erme zamanı geldi. Eğer insanlarımız hayatta değilse nereye gömüldüklerini bilmeliyiz. Ceset kalıntılarının ise dini vecibelerimize göre toprağa verilebilmesi için bize verilmesi lazım.. Bu trajik sorunu çözmemiz için yardımınızı istiyoruz. Bize tek siz yardım edebilirsiniz. Kıbrıs Türk toplumunun sıradan insanlar olan sizler acımızı anlayabilirsiniz." Her ikisi de birlikte katıldıkları toplantılarda 1963- 1974 yılları arasında kayıp olan yaklaşık 2 bin kıbrıslının bulunabilmesi için suskunluğun sona ermesini ve tanıkların konuşması gerektiğini vurguluyorlar. Türklere ve Rumlara seslenerek, "Dedeler, bildiklerinizi, gördüklerinizi anlatmanın zamanı geldi. Bu suskunluk bitsin. İnsanların bitmeyen acılarını hafifletin" çağrısında bulunuyorlar.

ARTIK ONLARIN DA BİR MEZARI OLSUN
Yiannos'un da altına imza attığı mektubunda Didem, Rum ve Türk dedelere sesleniyor: " Anlatın bildiklerinizi, söyleyin hatırladıklarınızı, gördüklerinizi. Anlatın ki, ölünce sizin torunlarınızın geleceği gibi mezarınıza, onlar da gidebilsinler dedelerinin mezarlarına."

BİZE ULAŞIN