Muhalif lidere cuma çıkışı dayak

Rafsancani'nin verdiği cuma hutbesi ülkeyi karıştırdı. Cuma namazı çıkışı hükümet yanlısı bir grup, muhalif lider Kerrubi'yi dövdü. Hamaney'i destekleyen bir gazete de muhalifleri sert bir dille eleştirdi

İran'da 12 Haziran'da yapılan seçimlerin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen ülkede hâlâ muhaliflerin seçim sonuçlarına tepkileri sürüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yenilen bir diğer aday Mehdi Kerrubi, cuma namazına gidişi sırasında saldırıya uğradığını söyledi. Mehdi Kerrubi, saldırının sivil kıyafetler giymiş organize bir grup tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Kerrubi'nin internet sitesinde yayınlanan bir mesajda ise muhalif adayın koruma görevlilerinin yardımıyla uzaklaştırıldığı bildirildi. Tahran Valisi Murteza Temeddün Kerrubi'nin saldırıya uğraması hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi.

MEDYA KAVGASI

Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin cuma hutbesi sırasında "İslam cumhuriyeti krizde" demesi büyük tepki çekti. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakın Keyhan gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şeriatmerderi baş yazısında sert bir dille Rafsancani'yi hedef aldı ve "Rafsancani yasayı çiğneyenlere destek verdi. Ne pahasına olursa olsun Ahmedinecad'ın seçilmesini engellemeye çalıştı" diye yazdı.

BİZE ULAŞIN