ABD, Hindistan'da iki nükleer santral inşa edecek

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bugün ülkedeki 2 nükleer santral inşaatının Amerikan şirketlerine verilmesiyle ilgili anlaşmalara imza atacak.

Temaslarına Cuma günü Mumbai şehrinden başlayan Clinton, 26 Ekim 2008'de terörist saldırılara maruz kalan Tac Hotel'de kaldı. 179 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılarda ölenlerin yakınları ile görüşen Clinton, terörle mücadelede Hindistan'ın yanında oldukları mesajını verdi.

Yeni Delhi'de Delhi Üniversitesinde öğrencilere konuşan ABD Dışişleri Bakanı, Pakistan'ın son zamanlarda terörle mücadelede gösterdiği gayreti takdir ettiklerini ve Hindistan ile barış görüşmelerine devam edecek olmalarından memnun olduklarını dile getirdi.

Bugün Yeni Delhi'de Başbakan Manmohan Singh ve Dışişleri Bakanı Somanahalli Mallaiah Krishna ile görüşecek olan Clinton, akşam saatlerinde imzalanan anlaşmaları basına duyuracak.

ABD Dışişleri kaynaklarına göre ABD ile Hindistan arasında geniş kapsamlı bir silah ve savunma anlaşmasının bugün imzalanması bekleniyor. Büyük oranda eski Rus MİG-35 uçaklarından oluşan savaş uçakları filosunu yenileyecek olan Hindistan, uzun zamandır silah şirketleriyle görüşmeler yapıyor.
ABD kaynakları, Clinton'un Amerikan şirketleri Lockheed Martin Corp and Boeing Co. yetkilileriyle Yeni Delhi'de olduğunu belirtiyor. Bu iki Amerikan şirketinin yanı sıra Rus MiG-35, Fransız Dassault Rafale, İsveçli Saab KAS-39 Gripen ve Eurofighter Typhoon firmaları da 126 çok amaçlı savaş uçağının yenilenmesi için Hindistan'a teklif götürdü.

Hillary Clinton ayrıca, Hindistan ile yeni iki nükleer santral inşasının ABD'nin General Electric Co. ve Westinghouse Electric Co. şirketlerine verilmesi için anlaşma imzalayacak. Nükleer reaktörlerin toplam ticari değerinin 10 milyar dolar civarında olduğu açıklandı.

ABD ile Hindistan arasında, 40 yıllık ambargonun ardından Eylül 2008'de sivil nükleer enerji anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre ABD, Hindistan'a sivil amaçlı nükleer enerji ve ekipman sağlayacak, Hindistan ise 22 nükleer santralinden 11'ini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun kontrolüne açacak.


BİZE ULAŞIN