"Ay'da hayat yok, Mars'ta olabilir"

Ay'a 40 yıl önce bugün ilk kez ayak basan iki Amerikalı astronot Neil Armstrong ve Edwin Aldrin ile onları Ay yörüngesinde 1 gün bekleyen üçüncü Apollo astronotu Michael Collins, çok nadir üçlü buluşmalarını başkent Washington'da gerçekleştirdi.

Washington'da 163 yıllık bilim kurumu Smithson Enstitüsü'nün Havacılık ve Uzay Çalışmaları Müzesi'nde buluşan gruptan Armstrong, Aldrin ve Collins'in yanında, ''Ay ölü, Mars'a gitmek gerek, orada 'hayat' olabilir'' dedi. Collins, ''Hep ileriye bakalım, önce Mars...Mars'ın hakikaten ilginç yer olduğunu, ileride oraya astronot göndermenin mantıklı olacağını'' söyledi.

Apollo-11'in astronot kaptan pilotu Armstrong, sadece 11 saniye maziye giderek Apollo-11 manevrası için çok kısa konuştu. Ama Armstrong, ABD'nin Hitler Almanyası'ndan devşirdiği büyük roket mühendisi Wernher von Braun (1912-1977) gibi Apollo Satürn-5 roketlerinin öncüsü olan Amerikalı mühendis Robert Goddard (1882-1945) üzerine konuştu.

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın başta gelen ortak çalışma kurumlarından Maryland-Goddard Üssü ve yönetim sanatı üzerine bilgi veren Armstrong, jeofizik biliminin önemini de anlattı.

MARS'IN ÖTESİ

Ay'a ilk kez ayak basan Apollo-11 aracı Kaptan Pilotu astronot Neil Armstrong'un hemen ardından Ay yüzeyine inen Aldrin, ''Fox News Sunday'' televizyon programından verilen bugünkü ilk konuşmasında, ''Mars'ta insanın yaşayabilmesi için elverişli ortam olabilir'' diyerek, 1972'nin aralık ayında Apollo-17 aracı ile Ay'a bir daha insan yollamamanın gayet mantıklı olduğunu söyledi.

Collins ile Aldrin, "Wright Kardeşler'in ilk uçuşundan 66 yıl sonra Ay'a indik. İleride Ay'a ilk inişten 66 yıl sonra, yani ilk hamlede 2035'te haydi haydi Mars'a inebiliriz, Ay'ı bırakıp ötelere bakalım" fikrini anlattı.
78 yaşındaki Armstrong ve 40 yıl önce onları Ay yörüngesinde Dünya'ya dönüş için 22 saat bekleyen üçüncü Apollo astronotu kumanda modülü pilotu 78 yaşındaki Michael Collins ile Aldrin bugün ABD Başkanı Barack Obama'nın 40. yıl kutlamasında bir araya gelecek. Obama'nın gökyüzü, en azından Mars'a ilgisi biliniyor.

AY: ISSIZLIĞIN GÖRKEMİ


79 yaşındaki Aldrin, daha ziyade münzevi hayat yaşayan 78 yaşındaki Collins gibi zor uzay yolculukları üzerine kitap yazdı: "Issızlığın Görkemi".

Aldrin, "Issızlığın Görkemi" kitabında, Ay'ın muhtemelen son 100 bin yılda hiç mi hiç değişmemiş durgunlukta atmosfersiz, havasız ama Dünya ve Güneş'i görürken sayısız yıldızı da "gündüz" en berrak biçimde gören gökyüzü ve uzayın salt karanlığının görkeminin güzelliğinde olduğunu anlatıyor.

Armstrong ile Aldrin, 40 yıl önce Florida Cape Canaveral'dan 16 temmuzda fırlatılışın ilk büyük anma töreninde iki gün önce Ohio eyaletinin Dayton kentinde buluştu. Burada Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki törenin yapıldığı yer, 21 Kasım 1995'te Bosna Savaşı'nın antlaşmayla bitirildiği yerdi.

Uzay mekikleri roketlerinin iki katı yükseklikte, 111 metrelik 2700 tonluk Satürn-5 roketinin taşıdığı Apollo-11 aracının kumanda modülü-kapsülü ve Ay'a inen "Örümcek" aracının 40. yıl anma toplantıları Apollo kapsülünün paraşütle Büyük Okyanus'a indiği 24 Temmuz günü tamamlanacak.

BİZE ULAŞIN