'Burada çok korkuyorum'

Taliban, Afganistan'da esir aldığı ABD askerinin videosunu yayınladı. Esir, "Ordum ABD'ye dönsün" dedi. Taliban, "Gerekirse öldürürüz" mesajı verdi

ABD'nin geçen ay Afganistan operasyonunda kaçırılan askerin görüntüleri ilk kez yayımlandı. ABD, 22 yaşındaki erin adının Bowe Bergdahl olduğunu kaydetti. İnternetteki videoda, Bergdahl, "Burada kalmaktan ve eve gidememekten çok korkuyorum. Bir mahkum olmak çok sinir bozucu" diyor. Devriye gezerken arkada kaldığı sırada kaçırıldığını söyleyen asker, "Evlenmeyi düşünüyorum. Amerika'ya dönmeyi çok isterim" şeklinde anlatıyor. Videoda arkadan gelen seste, "Halkına bir mesajın var mı?" sorusuna yanıt olarak, "Burada sevdikleri olanlara sesleniyorum. Hükümetimizi, orduyu ülkeye götürme gücü elinizde" diyor. Saçları kazıtılan ve sakal bırakan askerin üzerinde de mavi üniforma ile şalvar dikkat çekiyor. Taliban komutanı Mevlevi Sangin, "ABD ordusu baskı yaparsa öldürürüz" dedi. Görüntüler için, "Taliban propagandası" diyen ABD ise, eylemin uluslararası savaş kurallarına aykırı olduğunu bildirdi. Afganistan'da kaçırılan ilk ABD askeri olduğu iddia edilen gencin kaçırıldığı doğrulanmamıştı.

NATO helikopteri düştü: 16 ölü
AFGANİSTAN'IN güneyindeki Kandahar kentinde dün NATO'ya ait sivil bir helikopterin düşmesi sonucu 16 kişi öldü. Rus yapımı Mi-8 tipi helikopterin NATO'ya ait hava üssünden kalkış yaparken düştüğü kazada belirtildi. Helikopterin Taliban'ın ateşi sonucunda düştüğüne dair bir işaret bulunmadığı kaydedildi. Güneydeki Uruzgan bölgesinde bir bombanın patlaması sonucu da devriye gezen Avustralyalı bir asker öldü.

BİZE ULAŞIN