Erivan'la randevu BM'de

Ermenistan-Azerbaycan buluşmasından somut bir çözüm çıkmadı. Bakü ve Erivan ile temasa hazırlanan Ankara, Türkiye-Ermenistan buluşmasını Eylül ayındaki BM Genel Kurulu'na bıraktı

Rusya'da, Ermeni ve Azeri liderlerin buluşması somut bir açıklama olmadan son bulurken, Yukarı Karabağ sorununa paralel Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmeyi hedefleyen Ankara, Bakü ve Erivan ile temasa geçecek. Bu temaslar sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte, "sürece katkıda bulunmaya hazırım" diyerek Bakü- Erivan ve Moskova'ya giden Suriye lider Başar Esad'ı çarşamba günü ziyaret edecek. Ankara'nın Ermenistan ile bir sonraki buluşma tarihi ise BM Genel Kurulu.

BAKÜ VE ERİVAN'A ZİYARET

Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in evsahipliğinde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in altıncı buluşmasının önümüzdeki aylarda devam etmesi bekleniyor. Yukarı Karabağ sorununa paralel olarak adım atmak isteyen Ankara ise önümüzdeki günlerde önce Bakü ile temasa geçecek, ardından da Erivan ile temas kurulacak. Ankara'dan üst düzey yetkililerin iki başkenti de ziyaret etmesi bekleniyor. '

GECİKMENİN NEDENİ ANKARA'

Geçen ay buluşması beklenen Ermeni ve Türk dışişleri bakanlarının randevusu gerçekleşmemişti. Şimdi Ankara, Eylül ortalarındaki yapılacak olan BM Kurulu'nda, 22 Nisan'da duyurulan fakat açıklanmayan yol haritası için buluşmaya hazırlanırken Erivan, "Top Ankara'da" diyor. Bir Ermeni yetkili SABAH'a yaptığı açıklamada, Yukarı Karabağ sorunu ile Ankara'nın paralellik kurmasından rahatsız olduğunu vurgulayarak, "Sürecin gecikmesinin nedeni Ankara" dedi. Türkiye ve Ermenistan arasındaki İsviçre arabuluculuğunda sürdürülen görüşmeler geçen yıl da New York'taki Genel Kurul toplantısı sırasında hız kazanmıştı.

RUS BASINI MEMNUN: ÇOK YAPICI BİR GÖRÜŞME OLDU

Rus basını, kritik görüşmenin "yapıcı" geçtiğini öne sürdü. Ria Novosti ajansının analizinde, "Görüşmeler Rusya'nın arabuluculuğuyla ilerlemeyi kabul etti. Çok yapıcı bir toplantı oldu" ifadesini kullanıldı.

BİZE ULAŞIN