Domuz gribi yüzünden okullar kapalı kalacak

Britanya'da hızla yayılan domuz gribi virüsünün sonbahar aylarında yeni bir atak yapmasından endişe eden bilim adamlarının, hükümete, yayılmanın önlenebilmesi için sonbahar aylarında okulların kapalı tutulmasını tavsiye ettiği bildirildi.

Ülkenin en ünlü tıp fakültelerinden biri olan Londra'daki Imperial College'in bilim adamları, okulların kapalı tutulmasıyla yeni vaka sayısının yüzde 45 oranında azaltılabileceğini ifade etti.

Bilim adamlarından Prof. Neil Ferguson ve Dr. Simon Cauchemez, Lancet dergisi için kaleme aldıkları makalede de sonbahar aylarında okulların kapalı tutulmasıyla, hastalığa karşı etkili bir aşı geliştirmek için gereken sürenin kazanılabileceği ve bu sürede salgının fazla ilerlemesinin önüne geçilebileceğini kaydetti.

Makalede, domuz gribi salgınının sonbaharla çok daha tehlikeli hale gelebileceğine işaret edilirken, halen Avrupa ve ABD'de hiç düşünülmeyen okulların kapatılması seçeneğinin, sonbaharda bir zorunluluk olabileceği belirtildi.

Fransa'da yapılan araştırmaların da okulların kapatılması gibi bir adımın hastalığın hızlı yayıldığı dönemde yüzde 36 ile yüzde 45 oranında önlenmesini sağlayacağına işaret ettiğini hatırlatan bilim adamları, çocukların yetişkinlere göre tehlikeye daha açık olmasının da böyle bir adımı anlamlı kılacağına dikkati çekti.

Bilim adamları, "bulaşma zincirinin kopartılmasıyla" sadece vaka sayısının azaltılması değil, salgının hızının yavaşlatılması ve aşı üretimine kadar zaman kazanılmasının mümkün olabileceğini de vurguladı.

Bilim adamları, böylece sağlık sistemi üzerindeki aşırı yükün hafifletilmesinin de mümkün olabileceğini ifade etti.

Britanya Eğitim Bakanı'nın okullardan sorumlu yardımcısı Ed Balls ise okulların kapatılması gibi bir seçeneğin şimdilik düşünülmediğini belirtirken, "Ancak okul tatili süresince durumu yakından izleyeceğiz ve ağustos ayının son günlerinde yeniden bir durum değerlendirmesi yapacağız" dedi.

Salgının başlamasından bu yana Britanya'da, 26'sı İngiltere'de, 3'ü İskoçya'da olmak üzere toplam 29 kişi yaşamını yitirdi.

BİZE ULAŞIN