Haber turu..

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, muhalifleri sert bir dille uyararak "Huzur ve güveni bozacak her türlü söz ve eylemden kaçının" dedi. Hamaney, "Büyükler ve önde gelenler, dikkatli ve uyanık olsunlar" derken eski cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani'yi kast ettiği bildirildi. Seçimleri kaybeden muhalif lider Musevi, tutuklananların avukatlarla görüşmelerine izin verilmediğini de savundu. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de ülkede referandum yapılması çağrısında bulundu.

Yine siviller hedefte: 11 ölü
Afganistan'da terörist güçlere karşı yürütülen operasyonda yine siviller hedef oldu. Afganistan'ın Ferah vilayetinde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın infilak etmesi sonucu 11 sivil öldü. Öte yandan Kandahar bölgesinde NATO'ya ait bir savaş uçağı düştü. Rusya Vertikal-T sivil havacılık şirketine ait Mi- 8 model helikopter de, NATO üssüne yakın bir yerde düştü. Helikopterdeki 21 kişiden 16'sı hayatını kaybetti.

Şalit için Esad devrede
Hamas tarafından kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılmasında Suriye lideri Başar Esad'ın arabuluculuk yapacağı iddia edildi. Europe 1 kanalına konuşan Fransız yetkililer Esad'ın son Fransa seyahati sırasında bu yönde söz verdiğini kaydetti. Öte andan gelecek hafta İsrail'e gidecek olan ABD Savunma Bakanı Robert Gates Jerusalem Post gazetesine verdiği röportajda İsrail'in İran'a yönelik bir saldırıyı düşünmeden önce ABD ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

'Müzakereler sonsuza dek devam edemez'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümünde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a gönderdiği mektupta, "Müzakereler ilanihaye devam edemez" dedi. Gül, şu mesajı verdi: "Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi, varılacak çözümle sağlanacak barış ve istikrarın vazgeçilmez unsuru olacaktır. Kıbrıs Türkü'nün sabırlı ve iyi niyetli çabalarının karşılıksız bırakılması ve sürecin bir kez daha akamete uğratılması durumunda, çözümsüzlüğün bedelinin Kıbrıs Türkü'ne ödetilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekir." ANKARA

BİZE ULAŞIN