Terör tutukluları ile ilgili rapor 6 ay gecikecek

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Guantanamo üssünün kapatılmasına ilişkin çalışmaları çerçevesinde talep ettiği terör tutuklularıyla ilgili raporun, 6 ay gecikeceği bildirildi.

Obama'nın yardımcıları, Guantanamo'daki terör zanlılarının nasıl sorgulanacaklarına, nerede tutulacaklarına ve diğer ülkelere nasıl nakledileceklerine ilişkin öneri paketinin bugüne yetiştirilemediğini, raporların tamamlanması için 6 ay daha beklemek gerekeceğini söylediler.

Yetkililer, Beyaz Saray yönetimi tarafından tayin edilen çalışma grubunun, zanlıların gözetimiyle ilgili raporu 6 ay, sorgulama ve nakil politikasına dair önerilerin yer aldığı raporu ise 2 ay sonra sunabileceğini belirttiler.

Beyaz Saray yönetimiyle bazı Kongre üyeleri arasında, Guantanomo tutuklularının geleceğine ilişkin fikir ayrılıkları bulunuyor. Yetkililer, tüm zorluklara ve raporların henüz yetiştirilememiş olmasına rağmen Guantanamo üssünün gelecek yıl başına kadar kapatılmasına çalışıldığını belirtiyorlar.

Obama, kendisinden bir önceki ABD Başkanı George Bush tarafından 11 Eylül saldırılarının ardından açılan cezaevinin, Ocak ayına kadar kapatılacağı sözünü vermişti.

Guantanamo üssündeki cezaevi, zanlıların hiçbir suçlama olmadan burada tutulmaları nedeniyle gündemi meşgul ediyor ve uluslararası tepkilere neden oluyor.
BİZE ULAŞIN