''ABD yeniden Asya'da''

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, Asya ziyareti kapsamında bulunduğu Tayland'da, ''ABD yeniden Asya'da'' mesajını verdi.

Clinton, göreve geldiğinden bu yana yaptığı ikinci Asya ziyaretinin ikinci ayağı olan Tayland'ın başkenti Bangkok'ta, bir yerel televizyon programına katıldı. Clinton, ''Başkan Barack Obama'yla birlikte bu bölgeye büyük önem veriyoruz. ABD'nin bu bölgeyle ilgili olması gerektiğine yürekten inanıyorum'' dedi ve ziyaretinin amacının ''barış ve refahın sağlanması için ortak çalışma ihtimallerini değerlendirmek olduğunu'' söyledi.

Programın ardından, Kuzey Kore ve Myanmar gibi bölgesel konuların ele alınacağı, 2 gün sürecek uluslararası toplantılara katılmak üzere Puket adasına geçen Clinton, burada Güney Doğu Asya (ASEAN) Dostluk ve İşbirliği Anlaşmasını imzalayacağını kaydetti. ASEAN'ın 10 üyesi dışında da birçok ülke, bölgedeki sorunları barışçı yollardan çözmeyi hedefleyen bu anlaşmaya imza koymuş
durumda.

ABD, eski başkan George Bush döneminde bu anlaşmayı imzalamaktan kaçınmıştı.
Obama hükümeti Asya ile ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor. Clinton bu bağlamda Dışişleri Bakanı olarak ilk dış seyahatini Asya'ya yapmıştı.
BİZE ULAŞIN