ABD'de zehirli iğneyle 1000. idam

ABD'nin Ohio eyaletinde, 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılan bir mahkumun cezası infaz edildi.

ABD İdam Enformasyon Merkezine göre, 36 yaşındaki Marvallous Keene zehirli iğneyle idam edildi.
Keene, ABD'de idam cezasının yeniden uygulanmaya başlandığı 1976'dan beri zehirli iğneyle idam edilen 1000. mahkum oldu.

Marvallous Keene, 24-26 Aralık 1992'de Ohio'daki Dayton'da 5 kişiyi öldürmekten ve hırsızlık yapmaktan suçlu bulunmuştu. Avukatlarına göre akli dengesi yerinde olmayan Keene, o dönemde 19 yaşındaydı.

Keene, suçunu itiraf etmiş ve idam cezasına çarptırılmış, Keene'e yardım eden 3 çete arkadaşı da ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

ABD'de 50 eyaletten 35'inde yürürlükte olan idam cezası sadece 15 eyalette uygulanıyor. Teksas en çok mahkumun idam edildiği eyalet durumunda. Teksas'ta 1976'dan beri 439 kişi idam edildi.

ABD'de, 1972'de Yüksek Mahkeme, anayasanın 8. maddesine dayanarak, ölüm cezasının ''alışılmadık ve zalimce'' bir ceza olduğuna karar vermiş ve hükümet, infazların bütün eyaletlerde durdurulması talimatını vermişti. Birçok eyalette idam cezasının kaldırılmasına rağmen yüksek mahkeme 1976'da, infazların yapılabileceğine dair yeni karar almıştı.

ABD İdam Enformasyon Merkezine göre, 1976'daki kararın ardından 155 mahkum elektrikli sandalyede, 11'i gaz odasında, 3'ü asılarak ve 1'i de kurşuna dizilerek idam edildi.

ABD'de şu an eyaletlerin çok büyük bölümünde idam cezaları sadece zehirli iğneyle infaz ediliyor.

BİZE ULAŞIN