Rus silahına veda ABD'ye merhaba

Hindistan, yeni anlaşmasıyla Rusya'dan silah almayı bırakacak. ABD 30 milyar dolar karşılığında Hint silahlarını yenileyecek, ayrıca ülkede iki de nükleer tesis kuracak

ABD, büyük önem verdiği Hindistan'la çok önemli silah anlaşmaları üzerinde uzlaşmaya vardı. Bölgedeki dengeleri değiştirmesi beklenen anlaşma çerçevesinde Yeni Delhi hükümeti, ordusunu yenileme sırasında gelişmiş ABD silahlarını satın alacak.

CLINTON İMZALADI

Uzmanlara göre bugüne kadarki en büyük silah anlaşmalarından biri olan plan çerçevesinde Hindistan 5 yıl içinde 30 milyar dolar harcayacak. Bugüne kadar Rusya'dan aldığı silahları yenilemiş olacak. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Hindistan ziyaretinde uzlaşılan anlaşmayla ABD'nin önde gelen şirketlerinden Lockheed Martin büyük kar sağlayacak. İki ülke arasında üzerinde uzlaşmaya varılan ancak henüz imzalanmayan bir diğer anlaşma ise nükleer işbirliğini içeriyor. Hindistan, topraklarının iki ayrı bölgesinde ABD şirketlerinin nükleer enerji tesisi kurmasına da onay verdi. Hindistan'a ABD'nin uyguladığı nükleer ticaret yasağı, eski başkan Bush döneminde kaldırılmıştı.
BİZE ULAŞIN