'5 sandalyelik kota koymak doğru değil'

Bağımsız Türkmen grubunun lideri Çelebi kendilerine ayrılan kotadan ve azınlık olarak görülmekten rahatsız

IRAK'IN kuzeyindeki Kürt bölgesindeki seçimlerde Türkmenlere 5 sandalyelik bir kota ayrılmış durumda. Bu kota için üç ayrı grup yarışıyor. Bunlardan biri de Erbilli bir Türkmen olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın desteklediği bağımsız Türkmen listesi. Doğramacı'nın yeğeni olan Erbil'in en köklü ailelerinden birinin temsilcisi olan Mahmud Çelebi ise listede yer almamasına karşın, bağımsız Türkmen grubunun lideri konumunda.

TÜRKMENLER KOTA İSTEMİYOR

Iraklı Türkmenlerin bugün en önemli sorunu seçimlerde uygulanacak olan kota. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi için cumartesi günü yapılacak olan başkanlık ve genel seçiminde Türkmenler kendileri için konulan 5 sandalyelik kotayı az buluyorlar. Türkmenler 1.5 milyonluk Erbil'de nüfuslarının en az 300 bin olduğunu savunuyor. Mahmud Çelebi, "Altı imparatorluk kurmuş, bin 300 sene Ortadoğu'da hüküm sürmüş bir millet aynı topraklarda azınlık olabilir mi? Bizi azınlık sayarak 5 sandalyelik kota ayırmaları haksızlık" diye konuştu. Çelebi, "Bugün burada bizim silah değil, kültür, akıl ve cesaret gücümüz var" sözlerini kullanan Çelebi, ekliyor: "Azerbaycan gibi olmak istiyoruz, Çeçenistan gibi değil. Azeriler Ruslarla kavga etmeden amaçlarına ulaştılar."

Doğramacı'nın listesi iddialı
ERBİLLİ bir Türkmen olan Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Kürt Bölgesel seçimlerinde bağımsız Türkmen listesine destek veriyor. Doğramacı, Erbil'de kendi adıyla kurduğu vakfın üyesi olan adaylara maddi ve manevi her tür katkıyı sunuyor. Beş kişilik listenin ilk sırasında yer alan Şerdıl Tahsin, Erbil futbol takımının 1970'li yıllarda kaptanlığını yapmış bir isim. Listedeki iki kadın adaydan biri olan Taife Kasap ise bir psikiyatrist. Şerdıl Tahsin, seçimlerde bir hayli iddialı. Hatta, 5 kişilik kotanın dördünü kendilerinin alacağını iddia ediyor.

BİZE ULAŞIN