Aşı insanda deneniyor

A gribi için geliştirilen aşı, Avustralya'da insanlar üzerinde denenmeye başlandı. Ortadoğu ülkeleri sağlık bakanları ise, hac öncesinde Kahire'de toplanıp önlemleri konuştu

Meksika'da ilk olarak görülen ve dünya genelinde 700'den fazla kişinin ölümüne neden olan A gribine karşı geliştirilen aşının insanlar üzerinde denenmesine başlandı. Avustralya'nın Royal Adelaide Hastanesi tarafından yapılan deneme çalışmaları 200 yetişkin ile 400 çocuk üzerinde uygulanacak. Çalışmaları CSL Biotherapies şirketi adına yürüten ekibin sözcüsü Rachel David, "Birçok kişi bu denemeler için gönüllü oldu. Çünkü insanlar salgından kurtulmak için her şeyi yapmaya hazır" dedi. Öte yandan A gribi can almaya devam ediyor. İskoçya'da 6 yaşında bir kız çocuğu vücudunda A virüsü bulunduktan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Ancak ülkede görülen diğer vakalardan farklı olarak Chloe Buckley'in virüsü kaptıktan sonra başka bir bakteriyal enfeksiyona yakalandığı ve bu nedenle vücudunda meydana gelen kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Uzmanlar kızın ikinci bir enfeksiyonla ölümünün, virüsün kişinin bağışıklık sistemini zayıflatmasına kanıt olduğunu söylüyor.

HAC ÖNCESİ TOPLANTI
Öte yandan Kasım ayında hac organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hazırlanan Suudi Arabistan da ek önlemler alıyor. Kutsal aylar boyunca dünyanın dört köşesinden ülkeye gelmesi beklenen 3 milyondan fazla Müslümanın salgından etkilenmemesi için alınacak önlemleri görüşmek üzere, Ortadoğu ülkelerinin sağlık bakanları dün özel bir toplantıda bir araya geldi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) desteğiyle Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen acil durum toplantısında, virüsten korunmayı sağlayacak önlemler konuşuldu.

ŞİMDİYE KADAR 700'DEN FAZLA KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
Domuz Gribi olarak da bilinen A gribi, dünya çapında yaklaşık 700 kişinin hayatına mal oldu. Yeni geliştirilen ilaç, 400 çocuğun üzerinde denenecek.

BİZE ULAŞIN