Kuzey Irak çifte sandıkla seçimde

Bu haftasonu tüm dünyanın gözü Irak'ta olacak... Kürt Bölgesel Yönetimi başkanının ve 111 sandalyelik parlamentonun yeni üyelerinin belirleneceği seçim, bölgenin istikrarı ve geleceği açısından büyük öneme sahip...

Perşembe 23.07.2009
Son Güncelleme: Perşembe 23.07.2009
ABONE OL
Irak'ın kuzeyi cumartesi günkü tarihi seçim için geri sayıma başladı. İlk kez Kürt Bölgesel Yönetimi başkanı, halkın oyuyla seçilecek. Bölgede kayıtlı bulunan 2,5 milyon seçmen, bölge başkanı dışında 111 sandalyeli parlamentonun yeni isimlerini de belirleyecek. Yerleşim birimlerinde kurulan 5 bini aşkın seçim merkezine gidecek seçmenler, biri bölge başkanlığı, biri parlamento için kurulan iki ayrı sandıkta oy kullanacak. Başta ABD olmak üzere dünyanın mercek altına aldığı seçimler, istikrarın kapısını açabilir, ya da bölgeyi saracak bir kaosun fitilini ateşleyebilir.

YÜZDE 30 KADIN KOTASI VAR

Seçimler için güvenlik güçleri, mahkûmlar ve hastane personeli bugün oy kullanmaya başladı. Seçime 41 parti, 24 listeyle katılıyor. Parlamentonun 111 sandalyesinin 5'i Türkmenlere, 5'i Keldani ve Asurilere, biri Ermenilere ayrıldı. Seçimde yüzde 30 kadın kotası da bulunuyor. Bölgede sıcaklık 50 dereceyi aşarken, seçimlere iki gün kala siyasi tansiyonun barometresi de giderek yükseliyor.

BARZANİ RAKİPSİZ

Bölgenin iki büyük partisi olan Mesud Barzani liderliğindeki KDP ile Celal Talabani liderliğindeki KYB, Değişim Listesi ile İslamcı ve Komünist partilerin oluşturduğu liste ile çekişecek. Devlet başkanlığı seçimlerinde Mesud Barzani rakipsiz görünüyor. Irak Devlet Başkanı Talabani, Barzani'ye açık destek veriyor. Seçimlerin tartışma konusu olmaya aday bir başka gelişme ise Başbakanlık koltuğunda oturan Neçirvan Barzani'nin yerini KYB'li Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih'e bırakıp bırakmayacağı. Kulislerde KYB'nin seçimlerde büyük oy kaybetmesi halinde Neçirvan Barzani'nin yerini koruyacağı iddia ediliyor.

TOPLANTIDA HARİTA REZALETİ
Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Kurulu'nun yabanci gozlemciler ve gazeteciler için yaptığı basın toplantısında rezalet yaşandı. Perdeye yansıtılan "Büyük Kürdistan" haritasına Türk gözlemciler, yetkililer ve gazeteciler sert tepki gösterdi. Tepkiler üzerine görüntü kapatıldı.