Kuzey Irak'ta değişim rüzgârları esiyor

Halk, dün seçimler için sandık başına gitti. Güvenlik önlemleri altında, silah gölgesinde oy veren Iraklılar, muhalefete de şans tanıyor. Meclisin üçte birinin muhalefet partilerinden olması bekleniyor

Irak'ın kuzeyinde bulunan 2.5 milyon seçmen, yarın yeni bölge başkanı ve vekillerini seçmek üzere sandık başına gidiyor. Kürt Bölgesel Yönetimi başkanının ilk kez meclis değil halk tarafından belirleneceği seçimleri takip etmek için dünya basını bölgede bulunuyor.

OY VERME BAŞLADI

Dün güvenlik güçleri, hastane personeli ve mahkumlar oy kullanarak seçim maratonunu resmen başlatmış oldu. Bir zamanlar asi olarak görülen peşmergeler de oy verdi. Erbil, Dohuk ve Süleymaniye'de kurulan seçim merkezlerinde coşku hakimdi. Bu seçimlerin bölge halkını heyecanlandıran en önemli öğelerinden biri, muhalefetin ilk kez parlamentoya girecek olması. Seçimde KDP ve KYP'nin kazanması bekleniyor ancak yeni meclisin en azından üçte birinin Değişim Listesi ve İslamcı-solcu ittifakının başını çektiği muhaliflere geçmesine de kesin gözüyle bakılıyor. En güçlü muhalefet partisi Değişim Listesi... Değişim Listesi lideri Noşirvan Mustafa "Lider saltanatına son" ve "yolsuzluğa son" söylemiyle öne çıkıyor. Mustafa'nın başını çektiği bu muhalif rüzgarda ABD Başkanı Barack Obama'yla başlayan ve dünyayı saran değişim rüzgarı nın etkisi büyük...

YENİ YÜZLER GELİYOR

Senelerdir gördükleri KDP ve KYB dışında farklı siyasi oluşumlar tanımak isteyen bölge halkının bu tavrı sonucunda bölgesel yönetim, ilk kez gerçek anlamda parlamento içinde muhalefetle tanışacak. Değişim Listesi kadar etkili olmasalar da Kürdistan İslami Birlik Partisi ve İslami Cemaati ile Kürdistan Komünist Partisi ve Kürdistan Sosyalist partilerinin oluşturduğu listenin parlamentoya girmesi bekleniyor.

ANKETLERDE BARZANİ ÖNDE
Beş adayın yarıştığı başkanlık seçimlerinde favori Mesud Barzani. 18 Temmuz'da yayımlanan ankete göre, Barzani oyların yüzde 75'ni alıyor. En yakın rakibi Celal Talabani'nin kayınbiraderi Helo İbrahim Ahmed'in oyuysa yüzde 4'te kalıyor.


BİZE ULAŞIN