Oy verme işlemi başladı

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde bugün gerçekleştirilen başkanlık ve parlamento seçimleri için oy verme işlemi başladı.

Yaklaşık 2,5 milyonun sandık başına gideceği seçimlerde bölge hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani Erbil'de, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani de Süleymaniye'de oyunu kullandı. Kuzey Irak'ta Bölge Yönetimi Başkanı ilk kez halk oyuyla seçilirken, ayrıca 111 sandalyeli parlamentonun üyeleri de belirlenecek.

Erbil'de eşiyle birlikte geldiği oy merkezinde oyunu kullandıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Neçirvan Barzani, seçim sürecinin önemli olduğunu vurgulayarak "halkın siyasi iradesini özgürce ortaya koyduğu huzurlu bir seçim olmasını" diledi. Barzani ayrıca gazetecilerin soruları üzerine bölgenin Türkiye ile ilişkileri, Kerkük'ün statüsüyle ilgili olarak Irak Anayasası'nın 140. Maddesi hakkında açıklamalarda bulundu. Neçirvan Barzani, sandıktan çıkan her türlü sonucu kabul edeceklerini kaydetti.

''BUGÜN IRAKLILARIN VE KÜRTLERİN BAYRAMI''

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve bölgesel parlamentonun üyelerinin belirleneceği seçim çerçevesinde bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani, eşi Nebile Mesud Barzani ile birlikte Erbil İnternational Oteli'nde oyunu kullandı.

Oyunu kullandıktan sonra basının karşısına çıkan Neçirvan Barzani, "seçimlerin gelecekleri için çok önemli olduğunu" belirterek, herkesin sandık başına gitmesi çağrısında bulundu.

Barzani, "4 yıl içinde yaptığı en büyük işlerden birinin Süleymaniye ve Erbil idaresinin birleştirilmesi olduğunu" kaydederek, ''Bu bizi zorladı ama bu zoru başardık'' dedi.

Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilişkiler konusunda da şunları söyledi:

''Türkiye bizim önemli bir komşumuz. Biz hem Türkiye hem komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmayı istiyoruz ve bunun için de gayret gösteriyoruz. Şu an ilişki düzeyimiz çok iyi ve biz bundan çok mutluyuz. Türkiye'den gelen gözlemcileri Erbil'de ağırladık. Onların da burada olmasından dolayı
mutluyuz.''

Bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani de oyunu saat 10.00'da kendi karargahında kullandı.
Mesud Barzani, "bugün herkesin kendi parlamentosunu ve kendi başkanını özgür bir şekilde seçtiğini" ifade ederek, ''Umarım bu seçim Bağdat'la olan sorunlu ilişkilerimizde iyi bir başlangıç olacak. Aynı zamanda yaşadığımız diğer kardeş milletlerle ilişkilerimizi daha da pekiştirecek'' dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Barzani, ''Bağdat'la sorunlar olduğunu, ancak bunların diyalogla çözüleceğini" kaydetti.

"Bugünün Iraklıların ve Kürtlerin bayramı olduğunu'' söyleyen Mesud Barzani, seçilememesi halinde ne yapacağının sorulması üzerine, ''Milletimiz kime oy verirse biz buna saygı gösteririz'' dedi.

Mesud Barzani ayrıca, "tüm komşu ülkelerle, özellikle Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini, var olan ilişkileri geliştirmeyi arzuladıklarını" belirtti.

410 yabancı ve 17 bin 743 yerel gözlemcinin takip ettiği seçimlerde oy verme işlemi saat 18.00'da sona erecek.

Seçimlerde parlamentonun 111 sandalyesinin yanı sıra bölgenin başkanı da ilk kez halkın oyuyla seçilecek. Başkanlık için yarışan beş adaydan Mesud Barzani favori olarak gösteriliyor.

BİZE ULAŞIN