'Türk sistemini örnek alıyoruz'

Kuzey Irak'ta seçimler başlarken muhalifler büyük atağa geçti. Değişim Listesi Partisi yetkilisi, "Cumhurbaşkanlığı sisteminiz çok başarılı" dedi

Irak'ın kuzeyinde bulunan 2.5 milyon seçmen bugün sandık başında. Kürt Bölgesel Yönetimi başkanının ve meclisin üyelerinin seçileceği oylama getirdiği yeniliklerle ilk olma özelliği taşıyor. Seçimin en önemli özelliği KDP ve KYB'ye rakip olan kuvvetli muhalif partilerin ilk kez parlamentoya girecek olması. Muhalif gruplarda iki önemli parti dikkat çekiyor. İlki Noşirvan Mustafa liderliğindeki Değişim Listesi, ikincisi de İslami ve sol görüşlü partileri tek çatı altında birleştiren Hizmet ve Reform birliği bulunuyor. Değişim Listesi'nin Erbil seçim kampanyası sorumlusu Sefin M. Kara, partisinin çizgisi ve görüşlerini açıkladı:
Türkiye'yi örnek alıyoruz. Sistemi bize yakın. Burada uygulayabiliriz. Değişim, şeffaflaşma, hukukun üstünlüğü için lider saltanatından vazgeçmeye hazırız.
Temel hedefimiz partilerin ve parti liderlerinin saltanatına son vermek. Bölgede hukukun üstünlüğünü sağlayarak halkın çıkarlarını temsil etmek. Kişiler değil parlamento hakim olsun. Kanun olsun ve kimse hukuktan üstün olmasın.
Biz KYB'den geldik. Ama içimizde KDP'den arkadaşlar da var. Amacımız KDP ve KYB'nin tek başına hükümet olmalarını engellemek. Koalisyon tekliflerini kabul etmeyeceğiz. Diğer partilerle biz hükümet kurmaya çalışacağız. Olamazsak da güçlü bir muhalefet yapacağız. Amacımız sistemi ele geçirmek değil. Onu değiştirmek.
Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı sistemi son derece başarılı. Biz de Kuzey Irak'ta Türkiye'deki gibi bir yönetim tarzı istiyoruz.BİZE ULAŞIN