'Değişim zamanı geldi'

Kuzey Irak'ta yapılan seçimlere kadınlar büyük ilgi gösterdi. Sandıklar kapandıktan sonra oylar Bağdat'a gönderilerek sayılacak Yerel basın ise, muhalefet partilerinin atağına dikkat çekerek "değişimle" ilgili başlıklar atıyor. Halkın bir kısmı da yolsuzluğun arttığına dikkat çekiyor

2.5 milyon kişi oy verecek

111 sandalyelik meclisi belirleyecek

410 Uluslararası gözlemci seçimleri izleyecek

%30 mecliste kadınlara ayrılan kota

50 derece sıcaklık altında oy verdiler

Irak'ın Kürt bölgesinde güvenlik önlemleri ve 50 dereceyi aşan sıcağa rağmen 2.5 milyona yakın seçmen sandığa gitti. Halk, yeni bölge başkanı ve 111 sandalyeli meclisi seçmek için oy verirken, 410 uluslararası ve 17 bin 520 yerli gözlemci seçimleri izledi. Sandıklar kapandıktan sonra oylar Bağdat'a gönderilerek sayılacak. Seçimlere katılım oranının yüzde 78.5 olduğu açıklandı. Irak Seçim Kurulu Başkanı Hamid Saraç "Genel olarak herşey başarılı geçti" dedi.

"DÜZENİ SARSMA ŞANSI"
Sonuçların, seçimin sürprizini yapması beklenen Goran (Değişim) Listesi ve dört partili İslamcı-solcu ittifakını sevindirmesi halinde Mesud Barzani liderliğindeki KDP ile Celal Talabani ve KYB'nin hegemonyasını sarsabileceği belirtiliyor. Erbil ve Süleymaniye'de seçime en büyük ilgiyi kadınlar gösterdi. Seçimlerde 24 liste yarışıyor. Bunlar içinde sadece KYB'den ayrılan Noşirvan Mustafa'nın Goran Listesi'nin "kurulu düzeni sarsma şansı" olduğuna dikkat çeken Kürt basını seçimler için "Demokrasi günü", "Değişim zamanı", "Gerçek seçimler" manşetleri attı. Gazeteler, Değişim Listesi'nin 15 ila 30 arası sandalye alabileceğine işaret ediyor. Ancak Barzani ve Talabani liderliğindeki KDP ve KYB'nin yine birinci gelecekleri, milliyetçilik kozunu iyi kullandıklarına vurgu yapılıyor.

"BURASI ESKİDEN BİR ÇÖLDÜ"

Kimileri iki partinin bölgeyi ileriye götürdüğüne inanırken halkın bir kısmı da yolsuzluklar nedeniyle yönetimin değişmesi gerektiğini savunuyor. KDP Siyasi Bilimler Merkezi Başkanı Abdülselam Bervari, "Burası bir çöldü ve hiçbir şeyimiz yoktu. Şimdi muhteşem" diyor. Kürt liderlerden Hayder Abdül ise, "Bizim paramızla besleniyorlar. Binaları gösterip geliştiğimizi söylüyorlar" diye anlatıyor. Değişim Partisi'nin Erbil sorumlusu Safin Malakara "Tek isteğimiz sistemi temizlemek" şeklinde anlatıyor hedeflerini.

SEÇİM SİSTEMİ
KDP ve KYB; 1992 seçimlerinde 111 sandalyeli mecliste vekilleri yarı yarıya bölüşmüştü. 2005'teyse ortak listeyle girmiş, 104 sandalye elde etmişti. Bu kez güçlü muhalefet karşısında kendilerine ayrılan 100 sandalyenin 70'ni geçmeleri başarı olarak görülecek. Değişim Listesi ve İslamcısolcu ittifak listesinin 30'dan fazla sandalye kazanması bekleniyor. Mecliste 11 sandalye ise Türkmenler, Ermeniler ve Asurlular olmak üzere azınlıklara verilmiş durumda. En az 30 koltuk da kadınlara ayrılmak zorunda. Adaylar kapalı listelerle seçiliyor. Dİğer bir deyişle, halk adaylara değil partilere oy veriyor. Kimin meclise gideceğine ise partilerin üst düzey kadroları karar verecek. Mecliste en çok sandalye kazanan parti ise hükümeti kuruyor.

BARZANİ YASAĞI İHLAL ETTİ
Sandıkta "Oyumu 54'üncü listeye verdim" diyen Barzani, yasaları çiğnedi. Irak'ta kime oy verildiği açıklanmıyor. Barzani'nin ihlal için özür dilemesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN