Obama geri adım attı

Amerika'da geçen hafta içinde yaptığı basın toplantısında Harvard Üniversitesi profesörü Henry Louis Gates'in haksız yere tutuklandığını düşünerek polisin tavrını eleştiren Başkan Obama sürpriz bir şekilde gazetecilerin karşısına çıkarak geri adım attı.

Harvardlı profesörün kendi evinde kimliğini ibraz etmesine rağmen tutuklayan polisin tavrını 'aptalca' diyerek değerlendiren Obama, yaptığı açıklamadan üzüntü duyduğunu belirtip, "Kelimelerimi daha dikkatli seçebilirdim." diye konuştu.

Beyaz Saray basın sözcüsünün gazetecilerle yaptığı toplantıya sürpriz bir şekilde katılarak açıklama yapan Obama, profesörü tutuklayan polis memuruyla telefonda 5 dakika konuştuğunu da kaydetti.

Harvard Üniversitesi'nden Profesör Henry Louis Gates'i tutuklayan polis memuru James Crowley'le konuştuktan sonra gazetecilerin karşına çıkan Obama, polis memurunu Beyaz Saray'a da davet ettiğini açıkladı. Obama "İstemeyerek Cambridge polisini ve çavuş Crowley'yi kötülüyormuşum gibi anlaşılan sözlerimi açıklamak istiyorum. Kelimelerimi daha dikkatli seçebilirdim." dedi.

Polis memuruyla Başkan Obama'nın ne konuştuğuna dair detaylı bilgi verilmezken, memur Crowley'in başkandan "Acaba basının ilgisini üzerimden çekebilir misiniz?" diye sorduğu açıklandı.

16 Temmuz'da Cambridge'teki evine anahtarını bulamadığı için kapıyı zorlayarak giren ve komşularının hırsızlık şüphesiyle polise şikayet ettiği Gates, kendini tutuklayan polislere kimliğini ve evin kendisine ait olduğunu ispatlamasına rağmen kelepçelenerek tutuklanmıştı. Ülkenin tanınmış profesörlerinden olan Gates, Başkan Obama'nın da arkadaşı olarak tanınıyordu. Tutuklamanın ardından ülkenin gündemi 'ırkçılık' tartışmaları üzerinde yoğunlaşmıştı.

BİZE ULAŞIN