Şehri 1$ maaşla yönetiyor

Son iki dönemdir dünyanın finans ve moda başkenti olarak kabul edilen ABD'nin New York şehrini yöneten Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Kasım ayında yapılacak belediye başkanlığı seçimlerin 3 defa aday oldu.

16 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginler listesinde üst sıralarda yer alan Bloomberg'in belediye başkanı olarak aldığı maaş ise biraz şaşırtıcı. Yaptığı görev nedeniyle yılda sadece 1 dolar maaş aldığı bilinen Bloomberg'in aslında belediyeden maaş olarak 1 dolar bile almadığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde New York'taki yerel gazetelere yansıyan Bloomberg'in maaş çekine göre, belediye başkanı yıllık 93 cente çalışıyor. Yani, New York belediye başkanın yıllık maaşı aslında 1 doların bile altında.

Maaş çekine göre yapılan 7 centlik kesinti ise sosyal sigorta kurumu tarafından alınıyor. Milyarder Belediye BBloomberg'in neredeyse bedava çalışması ise en çok New Yorkluları sevindiriyor. Bloomberg normal şartlarda maaşı kabul etseydi yıllık 225 bin dolarlık bir kazanç elde edecekti.

Sözcüsü aracılığıyla açıklama yapan Bloomberg ise kendisini şanslı hissettiğini belirtiyor. Bloomberg, "Sadece bir New York var." demekle belediye başkanı olduğu kenti yönetmenin kendisine onur verdiğini söylüyor. Bloomberg'in Kasım ayında yapılacak seçimi kazanması halinde yıllık 93 cent almaya devam edeceği tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN