ABD Ortadoğu'da barış için kararlı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell, Washington yönetiminin Ortadoğu'da Araplarla İsrail arasında kapsamlı bir barış anlaşmasına varılması için kararlı olduğunu söyledi.

Mitchell, barış için kararlı oldukları açıklamasını, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile dün başkent Şam'da yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere yaptı.Suriye ile ilişkilerini geliştirmek isteyen Obama, göreve geldikten sonra temsilcisi Mitchell'i ikinci kez Suriye'ye gönderdi.Şam'ı geçen ay da ziyaret eden Mitchell, 2005 yılından beri Suriye'yi ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olmuştu.

SAVUNMA BAKANI GATES İSRAİL'DE
Orta Doğu barış sürecini canlandırma çabalarına hız veren ABD'nin Savunma Bakanı Robert Gates, temaslarda bulunmak üzere İsrail'e geldi.

Amerikalı bakana eşlik eden gazeteciler, Gates'in Başkan Barack Obama'nın İsrail ve Filistinliler arasındaki barış görüşmelerini canlandırma çabaları çerçevesinde İsrailli yetkililerle bir araya geleceğini belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşecek Gates, İsrail'deki temaslarının ardından Ürdün'e geçecek.

ÖZEL TEMSİLCİ MITCHELL TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR
ABD'nin bu çabaları çerçevesinde Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen Amerikalı Özel Temsilci George Mitchell da, Tel Aviv'e geçerek, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile bir araya geldi.

Mitchell, Barak ile görüşmesinde, Başkan Obama'nın Orta Doğu'da İsrail, Filistin, Suriye ve Lübnan'ın dahil olduğu kalıcı bir barışın sağlanması ve bölge ülkeleri arasında normal ilişkilerin kurulması yönündeki vizyonunu iletti.

İsrail radyosu, Amerikalı özel temsilcinin bu sabah Mısır'a giderek Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesi, ardından da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmek için Batı Şeria'nın Ramallah kentine geçmesinin beklendiğini duyurdu. Mitchell, yarın da İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones başkanlığındaki bir heyetin de yarın İsrail'e gelmesi bekleniyor.

TAHRAN, ABD'NİN ORTA DOĞU'DA "SAVUNMA ŞEMSİYESİ" KURMASI FİKRİNİ REDDETTİ
İran, ABD'nin, nükleer gücü olan bir İran'a karşı bölgedeki müttefiklerini korumak amacıyla "savunma şemsiyesi" oluşturulması fikrini reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'a karşı savunma şemsiyesine gerek olmadığını, Washington yönetiminin, İsrail'e "200 nükleer savaş başlığını sökmesini" söymesinin yeterli olacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Rodham Clinton, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ABD'nin savunma şemsiyesini Orta Doğu'ya genişletmesi durumunda İran'ın bölgeyi etkisi altına alamayacağını ve bölgedekilerin gözünü korkutamayacağını söylemişti.

BİZE ULAŞIN