"Avrupa'da dayılık sökmez"

Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini söyledi. Ancak Türk hükümetinin altına imza attığı anlaşmalara uymadığını öne sürerek "Türkiye anlaşmalara uymalıdır. Avrupa'da dayılıklar sökmez" ifadesini kullandı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Elefterotipia gazetesine yaptığı açıklamalarda, Türk-Yunan ilişkilerine değin soruları yanıtlarken Türk halkının eski bir dostu olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediğini söyledi.

"TARİHİ BİR ADIM"
Türkiye'nin Avrupalılaşma yolunda ilerlemesini "Tarihi bir adım" olarak niteleyen Bakoyanni, "Türkiye'nin siyasi, ekonomik, sosyal alanlarda karşılaştığı zorlukları, hatta Başbakan Erdoğan'ın iç siyasette verdiği mücadeleleri anlayışla karşılıyor" dedi. Bakoyanni "Ancak Türkiye imzaladığı anlaşmalara uymuyor" ifadesini kullandı ve şöyle devam etti: Türkiye anlaşmaları uygulamada iyi not almadı. Avrupa için başka yol yoktur. Avrupa'da dayılıklara (kabadayılıklara) yer yoktur." Yunan Bakan, AB'nin Aralık ayında Türkiye için ilerleme raporu açıklayacağını anımsatarak "Türkiye, anlaşmaları uyguladığı derecede değerlendirilecektir. Bu da tam üyelik yolundaki tutumumuzu daha da önemli kılmaktadır" görüşünü savundu. Bakoyanni, Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret tarihinin henüz saptanmadığına da dikkati çekti.
BİZE ULAŞIN